Pracovní stáž v zahraničních organizacích, firmách a institucích, kde mají studenti (případně absolventi do jednoho roku po absolutoriu) příležitost aplikovat získané teoretické znalosti a praktické dovednosti v konkrétním pracovním prostředí a rozšířit je o nové odborné poznatky a kompetence.
Praktické stáže Erasmus+
Požadavky na praktickou stáž
- Minimálně 2 měsíce a maximálně 12 měsíců. Délka je stanovena vždy před započetím mobility, lze ji však prodloužit, event. zkrátit, pokud s tím všechny zúčastněné strany souhlasí.
- Student se může účastnit studijních pobytů a/nebo praktických stáží Erasmus+ a LLP/Erasmus v celkové délce 12 měsíců za každý stupeň studia.
- Po celou dobu stáže student zůstává studentem UP (studium nelze během stáže přerušit či ukončit).
- Praktická stáž nevyžaduje bilaterální smlouvu, nicméně musí být předem dohodnuta a potvrzena formou dopisu o přijetí / Letter of Admission (LoA) a pracovním plánem stáže / Learning Agreement for Traineeships (LA).
- Práce na plný úvazek: minimální pracovní doba je 35 hodin / týden, konkrétní počty se liší dle legislativy jednotlivých hostitelských zemí.
- Praktická stáž musí úzce souviset se studiem a po jejím ukončení musí být plně uznána příslušnou katedrou/ústavem jako součást studijního programu, do něhož je student zapsán (přidělením dohodnutého počtu kreditů ECTS a/nebo zaznamenáním absolvované stáže v dodatku k diplomu).
- Praktická stáž musí být uskutečněna v podniku, školicím středisku, výzkumném centru či jiné organizaci (např. fakultní nemocnici, škole).
Oblíbené organizace studentů PdF UP: České školy bez hranic (Paříž, Madrid, Daruvar, Frankfurt, Athény), galerie, umělecká centra či neziskové organizace.
Administraci praktických stáží Erasmus na UP řeší především oddělení pro mobility UP.
Kontaktní osobou za PdF UP je Mgr. Dagmar Zdráhalová (dagmar.zdrahalova@upol.cz).
Praktické stáže Aurora
Konsorcium Aurora také nabízí studentům všech svých univerzit možnost účastnit se praktických stáží.
Více informací na stránkách aliance Aurora.
Ostatní možnosti stáží / freemover
Pokud si student sám najde možnost praktické stáže a nelze na ni využít finanční podporu z programu Erasmus+, může požádat o příspěvek z fakultních zdrojů. Je třeba požádat o stipendium na podporu studia v zahraničí (dle Stipendijního řádu PdF). Schválení žádosti a výše stipendia závisí na přiznaných prostředcích určených na podporu mobilit pro daný akademický rok. Dále student dostane od UP cestovní pojištění (po registraci do pojistné smlouvy UP).
Kontaktní osobou je Mgr. Dagmar Zdráhalová (dagmar.zdrahalova@upol.cz).
Náš tip
Zjistěte si na www.mzv.cz podmínky pro výjezd do zahraničí – žádost o vízum, potřebná očkování atd.
Zaregistrujte se do systému DROZD (www.drozd.mzv.cz) – Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí.
Guidelines
Student si najde organizaci, kde bude vykonávat stáž, kontaktuje ji a po vzájemné dohodě mu organizace vystaví dopis o přijetí / Letter of Admission (LoA).
Student by měl informovat katederního koordinátora o svém záměru vyjet na praktickou stáž. V případě stáže v rámci programu Erasmus je třeba, aby koordinátor vyhotovil doporučující dopis. Studenti USS musí navíc doložit katedernímu koordinátorovi podepsané vyjádření garanta studijního oboru.
Student si vyplní žádost o finanční podporu, vybaví ji všemi přílohami a kontaktuje Mgr. Marii Rakovou nebo Lenku Lepetákovou z Oddělení pro mobility RUP.
Pokud praktická stáž bude následně uznána formou získání ECTS kreditů, student si do svého studijního plánu zapíše relevantní předmět:
- PDF/ZPS1 Zahraniční praktická stáž (1 měsíc) 3 ECTS
- PDF/ZPS2 Zahraniční praktická stáž (2 měsíce) 6 ECTS
- PDF/ZPS3 Zahraniční praktická stáž (3 měsíce) 9 ECTS
- PDF/ZPS4 Zahraniční praktická stáž (4 měsíce a více) 12 ECTS
Kredity za zahraniční praktické stáže mohou získat studenti na základě předložení:
- potvrzení z hostitelské instituce o praktické stáži a
- závěrečné zprávy o praktické stáži
na zahraniční oddělení PdF UP. Splnění předmětu do STAGu zapisují referentky zahraničního oddělení po schválení proděkankou pro zahraniční vztahy. Studenti jsou povinni odevzdat výše uvedené dokumenty co nejdříve, nejpozději však do 1 měsíce po návratu ze zahraničí.
Studenti mohou získat za pobyt v zahraničí 3–12 kreditů. Tyto kredity spadají do kategorie „C“, volitelné předměty.
UPOZORNĚNÍ: v případě stáží v rámci programu Erasmus+ musí mít student napřed splněny všechny administrativní úkony na Oddělení pro mobility UP (Mgr. Marie Raková / Lenka Lepetáková), aby mu mohly být kredity za pracovní stáž zapsány.