Krystyna Pękała – ústav cizích jazyků

Foto: Jakub Konečný
Pondělí 23. listopad 2020, 14:45

„Vzdělávat znamená být vzdělaný. Být vzdělaný znamená na sobě pracovat. Když na sobě člověk pracuje, umí pak i to, co by nikdy nečekal. Umím, tedy učím.“

Krystyna Pękała

„Studuji navazující magisterské studium, obor Učitelství anglického jazyka pro 2. st. základních škol a Učitelství hudební výchovy pro střední školy a 2. stupeň základních škol. Hudbě se věnuji celý život a spojit své zaměstnání s uměním bylo odjakživa mým snem. Angličtinu, na druhou stranu, jsem zvolila z jiného důvodu. Protože jsem byla vychovaná v bilingvním prostředí, vidím ve znalosti více jazyků nesčetné výhody. Angličtina, jakožto světový jazyk, který spojuje lidi po celém světě, je navíc ideální volbou pro cestovatelské duše i umělce. Je to jazyk vědců, komiků i králů, ve kterém se vždy budu chtít zdokonalovat. A právě toto mi ústav cizích jazyků na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci poskytuje. Ať už jsou to vzdělaní vyučující působící ve svém oboru, přístup ke kvalitním zdrojům nebo dokonce přátelská atmosféra mezi studenty a učiteli, v každé hodině cítím, že jsem tam, kam patřím. Oceňuji především praktický přístup pro učitelské povolání, které je mým hlavním posláním na univerzitě. Univerzita samotná mi navíc poskytla prostor pro zapojení se do studentského spolku, ve kterém jsem se našla jako umělkyně. Spolek Nabalkoně působí ve sféře divadelní, filmové i hudební a dal mi možnost pracovat na vlastní umělecké tvorbě. Tato zkušenost mi přinesla jiný pohled na mé vzdělání i povolání a dodala mi sebevědomí.

Velkou radost a motivaci mi přináší samotné město Olomouc. Je malé, takže se takřka kamkoli dá dojít pěšky, navíc každý den náhodně potkávám známé. Historická část je ke všemu v těsné blízkosti městských parků, které mě okouzlí i v dešti. Každý den Olomouc nabízí řadu kulturních akcí, spousta podniků poskytuje slevu pro studenty a obyvatelé by nemohli být příjemnější.

Ne nadarmo se říká, že studentská léta jsou v životě člověka těmi nejlepšími. V Olomouci jsem studentem i člověkem. Na všech lidech kolem vidím, že to, pro co pracujeme, má smysl. Často slýchávám, že učit může každý. Vždy se tomuto výroku zasměju, protože neznám nikoho, kdo by nikdy neměl špatného učitele. Věřím, že vzdělání je ta nejdůležitější věc na světě a té se dá dosáhnout jedině s dobrými učiteli. A ti se na Univerzitě Palackého zaručeně najdou.“