Studentky Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na Blended mobilitě

Fotogalerie: archiv autorek
Pondělí 6. prosinec 2021, 16:13 – Text: Dominika Provázková Stolinská, Miluše Rašková

Studenti Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na Blended mobilitě na Department of Teachers and Preschool Teachers Education, University of Zadar, Chorvatsko

V délce jednoho měsíce trvá realizace Blended mobility PdF UP v Olomouci. Na katedře primární a preprimární pedagogiky jsme v rámci této fakultní akce studentům nabídli týdenní zahraniční stáž na Univerzitě v chorvatském Zadaru, na kterou navazují online setkávání s fakultními odborníky této partnerské univerzity. Oslovili jsme studenty 1. ročníku, pro které je univerzitní studium novým prostředím, navíc bylo jejich předchozí studium výrazně ovlivněno řešením pandemické situace. Naším záměrem bylo studenty hned na počátku studia podpořit a motivovat ke studijním a zahraničním aktivitám.

18.–22. 10. 2021 byla realizována první část – zahraniční stáž. Na Univerzitě studentky absolvovaly přednášku, která seznamovala s možnostmi zahraničního studia, a poté se zúčastnily výuky se zadarskými studenty. S doprovodem zahraničních kolegů jsme absolvovali také prohlídku univerzitních prostor, města a zajímavých městských historických institucí. V původní nabídce byla i návštěva základních škol, ale to bohužel za aktuální pandemické situace nakonec nebylo možné.

Celkem se zúčastnilo 9 studentek s doprovodem 2 akademických pracovnic – doc. PaedDr. Miluší Raškovou, Ph.D. a PhDr. Dominikou Provázkovou Stolinskou, Ph.D.

Studentky ve svých hodnoceních stáže uváděli jako nejvýraznější pozitiva zdokonalení se v cizím jazyce, možnost získání prvních kreditů, či poznávání nové kultury, kterou znají spíše z volnočasových a soukromých aktivit. Kromě naučné stránky stáže si mohly užít společně strávený čas a podpořit tak své nově se utvářející vztahy. Průběh i organizaci charakterizovaly třemi slovy – samostatnost, volnost, ale zodpovědnost.

Návazně na stáž realizovanou v zahraničním prostředí bude až do 12. 12. 2021 probíhat druhá část – online přednáškové aktivity zahraničních kolegů se studentkami stážistkami na tato témata:

• Croatian literature in the light of Turkish invasions to the Adriatic Sea in the sixteenth century
  • How Children Acquire Language – Conflicting Theories
  • Research Methods in First Language Acquisition

Na závěr bychom chtěli poděkovat Oddělení pro zahraniční vztahy PdF UP v Olomouci, které umožnilo konání celé této aktivity, a také zahraničním kolegům, kteří se velmi aktivně zapojili do jejího naplnění - jmenovitě vedoucí katedry assist. prof. Maja Cindrić, Ph.D., Prof. Robert Bacalja, Ph.D. a Jakov Proroković, mag. philol. angl.