Cyklus Svět médií 21. století přivítal na PdF Václava Moravce

Václav Moravec, redaktor a moderátor ČT byl hostem cyklu Svět médií 21. století PdF UP.
Fotogalerie: Milada Hronová
středa 27. listopad 2019, 13:40 – Text: Milada Hronová

Lokální kulturní aspekty vývoje žurnalistiky a médií po roce 1989, ataky a oslabování médií veřejné služby, jejich komercionalizace, koncentrace a oligarchizace, globální technologické alternativy a taky bezpočet zajímavých příběhů a zkušeností byly obsahem besedy akademické obce s redaktorem a moderátorem České televize Václavem Moravcem.

Televizní a rozhlasový moderátor, redaktor a také vysokoškolský učitel přijal pozvání na besedu v rámci cyklu přednášek Svět médií v 21. století. Ve velmi krátkém úvodním exkurzu nejprve shrnul vývoj žurnalistiky a médií za posledních třicet let, aby se v následující bohaté diskuzi mohl věnovat řadě dotazů, jež padaly v zaplněné aule pedagogické fakulty i prostřednictvím speciální aplikace.

„Inspirován britským novinářem Jeremym Paxmanem mám vztah k hostům, které zvu do svých pořadů, zhruba takový jako pes k patníku,“ odpověděl na jeden z prvních dotazů publika známý moderátor. Z jeho odpovědí na řadu dalších otázek vyplynulo, že svou nestrannost zdůrazňuje i tím, že se neúčastní celostátních voleb.

Je přesvědčen, že tlak, který je vyvíjen na veřejnoprávní média, je kontinuální a znaky, které avizují potřebu ovládnout média veřejné služby, jsou celoevropským problémem. Za velmi talentovaného politika, kterého si velmi vážil a s nímž by rád vedl rozhovor, označil předčasně zemřelého Josefa Luxe. „Vadí mi, že se v současné společnosti žvásty stávají součástí veřejné sféry, že se často dává rovnítko mezi pojmy omyl a lež. V české politice mi chybí vyzrálé osobnosti i víc odvážných politiků,“ vypočetl během besedy. V živé diskuzi se hovořilo mimo jiné o fake news i objektivitě veřejnoprávních médií. (Co si myslí Václav Moravec o dnešním zaměňování pravdy a lži? Ptala se studentka FF Léa Schellongová ZDE.)

Václav Moravec má za sebou bohatou novinářskou dráhu. Od roku 2004 uvádí politický diskuzní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Na ČT 24 běží měsíčník Fokus Václava Moravce, diskuzní pořad zaměřený na fenomény současnosti. Kromě práce v médiích působí i jako odborný asistent na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Cyklus přednášek Svět médií 21. století připravila v rámci konceptu Učitel21 katedra českého jazyka a literatury a Centrum prevence rizikové virtuální komunikace. Je zaměřený na klíčová témata veřejnoprávních a soukromých médií. Orientuje se především na úlohu veřejnoprávních médií v demokratické společnosti, na principy, podle kterých fungují, na způsoby, jakými jsou regulována a na vlastní novinářskou práci. Jeho prostřednictvím již s akademickou diskutoval Daniel Stach, moderátor pořadu Hyde Park Civilizace, Marek Wollner, šéfredaktor reportážní publicistiky a moderátor pořadu Reportéři ČT a Jiří Kubík, reportér z Neovlivní.cz. V tomto semestru besedy ukončí debata s dokumentaristou Vítem Klusákem.

„Základním cílem celého cyklu je zvyšovat mediální gramotnost studentů, především budoucích učitelů, a probouzet v nich zájem o svět kolem nich, ať už jde o svět reálný, či svět zprostředkovaný masmédii. Na fakultě tak přivítáme několik osobností i v letním semestru. V příštím akademickém roce se stane cyklus součástí nově akreditovaného předmětu Mediální výchova. Bude určen primárně studentům katedry českého jazyka a literatury. Zúčastnit se ho však budou moci všichni studenti pedagogické fakulty v rámci pedagogického minima,“ uvedl za pořadatele akce z PdF Kamil Kopecký.

 

Zpět