Jarní školy pedagogické fakulty absolvovalo šest desítek Američanů

Na pedagogické fakultě skončil dvouměsíční program jarních škol.
Fotogalerie: Milada Hronová
středa 20. červen 2018, 7:40 – Text: Milada Hronová

Během května a června připravila pedagogická fakulta čtyři různě zaměřené jarní školy pro šest desítek amerických studentů a akademických pracovníků. V průběhu dvou měsíců se na programech podílelo přibližně 35 pracovníků fakulty.  

„Jednalo se o čtyři různě zaměřené školy. Všechny obsahovaly přednášky, exkurze i výlety. Obecně jsme však zaznamenali největší zájem o exkurze do škol a organizací. Američtí studenti chtějí na českých školách diskutovat o příkladech dobré praxe. Fascinují je naše metody vzdělávání, způsob, jakým se u nás pracuje se žáky, kteří mají specifické potřeby, například senzorické postižení, oslabení kognitivních funkcí, autismus a podobně,“ řekl Vojtech Regec, proděkan pro vědu, výzkum a doktorská studia. Podle něj olomoucká pedagogická fakulta zaznamenává mnohem větší zájem o studium měsíčních programů než kdykoliv předtím. V květnu a červnu přijala na Central European Humanitarian Intership Program, Central European Entrepreneurship Program, Live and Learn in the Czech Republic a Study and Explore Education&Therapeutic Techniques  posluchače Bowling Green State University, Bryan College, Youngstown State University a Valdosta State University.

„Program škol nabídl i návštěvu fakulty tělesné kultury a Aplikačního centra BALUO. Pro americké studenty to byla podnětná návštěva, kterou jsme mohli zařadit především díky výborné mezifakultní spolupráci," dodal Regec. Zdůraznil, že na organizaci jarních škol se podílelo asi 35 pracovníků pedagogické fakulty a že fakulta vyvíjí v současné době velké úsilí, aby spolupráci s americkými univerzitami rozšířila.  

Aby američtí studenti na měsíční školu na pedagogické fakultě dosáhli, museli uhradit poplatek spojený se zajištěním dopravy, ubytování, aktivit i výuky. V závěru školy její absolventi obdrželi transcript of records. „Celkem mohli získat až šest ECTS kreditů, které jim budou oficiálně uznány a započítány do studia v USA. To, že se nám podařilo vytvořit model kreditové mobility, která je započítávána americkou univerzitou, považujeme za velký úspěch. Kvalita kurikula našeho programu byla schválená děkanem a garantem programu partnerské univerzity,“ doplnil proděkan Vojtech Regec a zdůraznil, že o měsíční jarní programy je na pedagogické fakultě velký zájem.

„Brzy na ně navážou naše letní školy. I když jsou kapacitně bohatší, už nyní všechny limity překračujeme.  Aktuálně máme asi 300 přihlášek a kromě studentů z Číny se nám hlásí i posluchači z Itálie, Íránu a Velké Británie. Kapacita programu je však omezena 200 místy. Čekáme tedy, že budeme mít opět velmi náročné léto,“ dodal Regec.