Na pedagogické fakultě roste zájem o celoživotní vzdělávání

CVV PdF UP nabízí různé vzdělávací či populárně naučné programy a kurzy. Připravuje i příměstské tábory pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ.
Foto: archiv CVV.
sobota 2. červen 2018, 8:00 – Text: Milada Hronová

Centrum celoživotního vzdělávání pedagogické fakulty (CCV) před časem rozšířilo svou vzdělávací nabídku. Jestliže se dříve orientovalo především na požadavky škol a školských zařízení, dnes svou pozornost věnuje i nepedagogické veřejnosti. Zájem o kurzy a programy CCV tak meziročně skokově vzrostl.  

V roce 2017 se na pedagogické fakultě uskutečnilo v rámci celoživotního vzdělávání 133 programů či kurzů, kterých se zúčastnilo 2 313 lidí. V meziročním srovnání je to víc než stoprocentní nárůst.

„Jsou to potěšující čísla. Značný podíl na nich má stálý zájem o stávající dlouhodobé programy celoživotního vzdělávání i široká nabídka akreditovaných krátkodobých kurzů dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, které se snaží reagovat na požadavky škol a školských zařízení. V přechozím roce svou roli sehrálo i zařazení nových vzdělávacích či populárně naučných aktivit, například Letní škola techniky, kterou jsme uvedli jako novinku,“ řekla Alena Opletalová, vedoucí CCV.  

I když by se mohlo na první pohled zdát, že je Centrum orientováno pouze na další vzdělávání pedagogických pracovníků, podle Aleny Opletalové tomu tak dnes není.  „V červenci 2017 jsme připravili dva příměstské tábory pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ. První tábor Tvoříme s technickým materiálem vznikl ve spolupráci s katedrou technické a informační výchovy a děti si v něm vyzkoušely práci s různými druhy materiálů či LEGO stavebnicí,“ doplnila Alena Opletalová.  Na příměstském táboře s názvem JUPÍ prázdniny se podle ní podílel tým Ústavu pedagogiky a sociálních studií. Cílem tohoto tábora bylo podpořit rozvoj tvořivosti a týmové spolupráce. Nabídl také možnost vyzkoušet si různé strategické hry, které se věnují poznávání okolí Olomoucka.

„Na tuto zkušenost letos navazujeme nabídkou příměstských táborů i pro nadcházející období prázdnin.  Oslovili jsme i všechny zájemce z řad pracovníků UP, kteří příměstské tábory vnímají jako vhodnou alternativu pro trávení prázdninového času svých dětí,“ uvedla Alena Opletalová. Zdůraznila přitom, že CCV, které nabízí různé vzdělávací či populárně naučné programy a kurzy, oslovuje aktuálně svou nabídkou téměř všechny cílové skupiny uchazečů.

 „Naší nejžhavější novinkou jsou letní školy pro teenagery, tedy žáky středních škol,“ řekla Alena Opletalová. Doplnila, že fakulta během prázdnin opět nabídne i Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství, kterou Centrum připravuje ve spolupráci s katedrou společenských věd, a English Summer Camp, tradičně organizovaný ve spolupráci s Ústavem cizích jazyků.

„Prostřednictvím těchto letních škol se snažíme, aby nabídka oslovila i případné uchazeče o bakalářské či magisterské studijní programy pedagogické fakulty. Myslíme si totiž, že i díky této zkušenosti by mohli být motivováni k pregraduálnímu vzdělávání právě na naší fakultě," dodala vedoucí Centra celoživotního vzdělávání.

Více o Centru ZDE.