Pedagogická fakulta má nové stříbrné i zlaté absolventy

Během Dní pro absolventy se Jindřich Štreit, český dokumentární fotograf a pedagog stal zlatým absolventem PdF UP.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pondělí 17. září 2018, 12:56 – Text: Milada Hronová

Uplynulý víkend patřil absolventům pedagogické fakulty. Téměř dvě stovky jich dorazily na Dny pro absolventy a setkaly se se svými spolužáky i vyučujícími. Přísahou na insignii fakulty a obnovením akademického slibu se mnozí z nich stali zlatými, někteří pak stříbrnými absolventy.

Dny pro absolventy začaly už v pátečním dopoledni, a to slavnostním přípitkem s vedením fakulty i univerzity. Během čtyř obřadů pak složilo obnovený absolventský slib téměř sto padesát jejích někdejších studentů a stali se tak zlatými absolventy.

Od promoce je dělí padesát let a mnozí z nich se do míst svého dřívějšího studia dostali až nyní. „I když pocházím z Valtic, po absolutoriu jsem umístěnku dostal do Zlatých Hor. Dva roky jsem se pak snažil vrátit do kraje, ze kterého pocházím, ale nepodařilo se mi to. Později jsem se tam oženil a zůstal dodneška,“ svěřil se Jarmil Schejbal, absolvent přírodopisu a zeměpisu. Učil vždycky rád, a když měl odejít do penze, bylo mu to líto. „Škola mne vždycky energeticky nabíjela. Když jsem po vyučování přišel domů, měl jsem příjemný pocit,“ dodal.

Do prostor pedagogické fakulty se Jarmil Schejbal dostal až nyní po padesáti letech. Rekonstruovanou budovu na Žižkově náměstí si prohlédl, ale jeho studentský život se odvíjel na Žerotínově náměstí, kde dříve fakulta sídlila. „Člověku prolítnou hlavou různé okamžiky. Dnešní setkání se spolužáky je zajímavé. Poznal jsem jich zatím šest. Léta jsem je neviděl,“ řekl s úsměvem.  Těšil se na prohlídku míst, kde strávil studia. „Právě na Žerotínově náměstí jsme mnozí prožili hodně hezkých chvil. Tam jsme byli celé dny. V jednom místě jsme tehdy měli semináře, byla tam aula i menza a bydlely tam i holky. Zážitků mám spousty.“

Slavnostní pocit ze zlaté promoce měl i jeho spolužák Jiří Kubeš, který dostal umístěnku ve Slatinicích. Absolvent přírodopisu a tělesné výchovy tvrdí, že měl mezi dětmi celou svou profesní kariéru pocit, že nestárne.  Podobný pocit má i Marcela Žáčková, která jako absolventka přírodopisu a základů zemědělské výroby, učila na více školách. „Když jsem absolvovala, měla jsem už dvě děti. Vždycky jsem chtěla učit a neměnila bych,“ řekla.

Mezi zlatými absolventy byl i fotograf Jindřich Štreit, který vyučujícím děkoval za vědomosti, které na fakultě získal. „Na pedagogické fakultě se završila etapa, která před padesáti lety výrazným způsobem ovlivnila naše následující životní kroky. Vzpomínky na klášterní chodby a prostory, ve kterých jsme se nejen učili, ale i bydleli, jsou nezapomenutelné,“ řekl. Pro něj i pro jeho spolužáky bylo slavnostní setkání po padesáti letech významnou událostí.

„Před padesáti lety jsme fakultu opouštěli plní naděje a plánů, které ve svých životech uskutečníme. Nyní se do ní vracíme bohatší o léta, zkušenosti a možná i o tvrdé zkoušky, kterými jsme museli projít. Uvědomujeme si, že se fakulta stala součástí našich kořenů, základem, na němž jsme mnohé ve svých životech postavili. Představuje hodnotu, ke které se rádi hlásíme,“ pronesl v aule pedagogické fakulty.

Stříbrné promoce se v následujícím dni pak zúčastnily další čtyři desítky absolventů, kteří si po slavnostním aktu prohlédli i Umělecké centrum UP. Také stříbrní absolventi velmi rádi vzpomínají na svá olomoucká studia, od jejichž završení už uplynulo pětadvacet let.

„Cítíme sounáležitost s pedagogickou fakultou. Společně s vyučujícími pro nás byla vstupní branou do životní praxe. Jsme si vědomi, že nám umožnila úspěšně vykročit do profesního života a nabité vědomosti a dovednosti v něm využít,“ uvedl v aule fakulty za promované stříbrné absolventy Martin Gronich.

Kromě promocí nabídl program Dnů pro absolventy bohatý program. Při příležitosti stého výročí od založení republiky přišla fakulta i s přednáškou a diskuzí na téma Formování československé státnosti s přesahem do školství. Uspořádala i prohlídky budovy na Žerotínově náměstí, ve které fakulta dříve sídlila či komentovanou prohlídku Uměleckého centra UP, v němž dnes sídlí její uměnovědné katedry. Tu pak zpestřila výstava uměleckých děl studentů výtvarné výchovy i vystoupení nynějších posluchačů hudební výchovy.