Pedagogická fakulta přivítala zlaté a stříbrné absolventy

Dny pro absolventy PdF.
Fotogalerie: Ondřej Moučka
Středa 11. září 2019, 11:35 – Text: Ondřej Moučka

Konec minulého týdne patřil absolventům pedagogické fakulty. Zhruba sto padesát někdejších studentů dorazilo na Dny pro absolventy, aby se setkali se svými spolužáky i vyučujícími. Obnovením akademického slibu se stali zlatými a stříbrnými absolventy.

Dny začaly už v pátečním dopoledni, kdy během tří obřadů při zlaté promoci složila obnovený akademický slib zhruba stovka absolventů, kteří ukončili svá studia v roce 1969. Na sobotní stříbrnou promoci pak dorazilo na pět desítek absolventů, kteří mají na svých diplomech napsán letopočet 1994. „Kontakt s absolventy považujeme za velmi důležitý a obohacující. Naše fakulta stejně jako celá Univerzita Palackého je vedle instituce také velkou komunitou, kterou tvoří generace našich studentů. Ty spojuje nejen sounáležitost s alma mater, ale také sdílené úsilí o pravdivé poznání světa, pěstování vzdělanosti a předávání vědění dalším generacím. Proto nám na našich absolventech tak záleží a jsme vděčni, když se na fakultu vracejí a udržují s námi kontakt. Uspořádání zlatých a stříbrných promocí je naším poděkováním za práci, kterou dělali a dělají,“ uvedla proděkanka Petra Šobáňová.

Zlaté i stříbrné promoce jsou příležitost nejen ke vzpomínkám a potkávání se spolužáky, ale také k seznámení se současnou podobou fakulty a univerzity. Proto měli účastníci po oba dny připravený bohatý program. Zlatí absolventi si například mohli prohlédnout vedle stávajících prostor pedagogické fakulty i budovu na Žerotínově náměstí, kde tehdy studovali a mnozí i bydleli a kde se v současnosti nachází teologický seminář. Za doprovodného výkladu rektora semináře mohli nahlédnout do prostor, v nichž strávili studentská léta, zavzpomínat na ně a porovnat, co se od těch dob proměnilo.

Na sobotu byl pro účastníky stříbrné promoce připraven kulturní program v Kapli Božího Těla, kde si mohli poslechnout koncert studentů katedry hudební výchovy. Po koncertě se pak vydali na komentovanou prohlídka budovy někdejšího jezuitského konviktu, nynějšího Uměleckého centra UP. Prohlédnout si přitom mohli absolventské práce studentů a studentek katedry výtvarné výchovy, které tam jsou vystaveny. „Rád jsem přijel za vámi, mladými – mezi starými se cítím nesvůj. Jako učitel jsem se mohl pořád udržovat mladý,“ usmíval se zlatý absolvent Jan Navrátil. „Bylo to krásné, dojemné, v Olomouci jsem poprvé po 50 letech,“ svěřila se další z absolventek.

Dny pro absolventy se konaly pod záštitou děkanky pedagogické fakulty a stejně jako v minulých letech je uspořádalo Centrum celoživotního vzdělávání PdF. „Tyto aktivity jsou nejen velmi kladně hodnoceny samotnými absolventy, ale také nám poskytují možnost rozvíjet spolupráci v projektové a vzdělávací oblasti prostřednictvím nabídky celoživotního vzdělávání naší fakulty,“ dodala vedoucí centra Alena Opletalová.