Petr Pavel bude prvním hostem nového cyklu Inspirace pro 21. století

Foto: Repro PdF
Pátek 9. duben 2021, 13:30 – Text: Michal kříž

Katedra českého jazyka a literatury PdF UP a Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP představí již v úterý 13. dubna v 9.00 svého prvního hosta v rámci nového diskuzního cyklu Inspirace pro 21. století, zaměřeného na výrazné a inspirující osobnosti působící ve veřejném životě a/nebo prostoru nejen v České republice.

Petr Pavel, armádní generál Armády České republiky ve výslužbě, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda vojenského výboru NATO, je v současné době aktivní především jako zakladatel (od roku 2020) iniciativy Spolu silnější, která se primárně zaměřuje na pomoc v boji s koronovirovou pandemií a aktivně se podílí na vzniku skupiny expertů podporujících v oblasti dobrovolnictví zejména aktivní pomoc zdravotnickému systému a různým zařízením sociální péče. V rámci připravovaného diskuzního setkání budou mezi klíčová témata jistě patřit otázky směřující do oblastí mezinárodní bezpečnosti a zapojení České republiky do organizací v evropském i světovém kontextu, strategického řízení a rozhodování v krizové době např. koronavirové pandemie, popř. vzájemné komunitní spolupráce na bázi dobrovolnictví využívající poznatky a zkušenosti různorodých expertů z humanitního i technického prostředí.

Nový cyklus Inspirace pro 21. století, vycházející z konceptu Učitel21 a částečně paralelně rozšiřující již etablovaný cyklus Svět médií v 21. století, se bude primárně věnovat otázkám a problémům v širokém kontextu společenského, kulturního i politického života v České republice a v Evropské unii. Stranou ovšem nezůstanou ani témata globálního charakteru. Cílem cyklu je přiblížit studentům a dalším zájemcům z akademické obce UP, ale i širší veřejnosti, vybrané aspekty zmíněných oblastí, které pořadatelé cyklu považují za důležité pro rozšíření všeobecného rozhledu nejen u budoucích učitelů, leckdy zúženého oborovou perspektivou. Zvláště v dnešní době mohou tyto diskuze přispět k lepší informovanosti přesahující hranice jednotlivých oborů. „Zvídavost a informovanost je u dobrého učitele klíčem k úspěchu. Mít možnost rozšířit si povědomí o některých otázkách současného světa, které jsou mnohdy komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát, je pro nás stále podstatnou činností v procesu vzdělávání na jakémkoliv stupni“, vysvětluje Kamil Kopecký z katedry českého jazyka a literatury PdF UP, proč daný cyklus vlastně vznikl.

Debata bude realizována jako online webinář na platformě Zoom a paralelně bude streamována na fakultním kanálu YouTube. Zájemci mohou již předem klást své dotazy prostřednictvím aplikace Slido.do. Diskuzní setkání moderují Kamil Kopecký a Michal Kříž.