Podzim v galerijní a kulturní platformě Basement

Úterý 12. listopad 2019, 16:59

Basement navázal na letošní letní semestr a i na podzim nabídl – a ještě nabídne – pestrou kulturní nabídku. Galerie a organizačně-kulturní platforma Basement, jejíž existence je spjata s katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP – a funguje díky laskavé podpoře fakulty –, na konci září představila laureátku Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2006 a aktuálně držitelku ocenění Umělec má cenu za rok 2019, Barboru Klímovou. Tato přední česká umělkyně společně s Vladimírem Havlíkem a Filipem Cenkem vytvořila pro Basement dvoukanálovou projekci Skorohity a v rámci dernisáže uspořádala na katedře výtvarné výchovy diskusi se studenty, pedagogy i dalšími umělci z Olomouce. V říjnu na výstavní program galerie navázala výstava Rude Awakening trojice mladých umělců a umělkyň – Ivany Pavlíčkové, Patrika Kriššáka a Andrey Mikyskové. Tito tvůrci se zaměřili na analýzu problematiky klimatické změny a toho, jak toto téma rezonuje ve společnosti.

Podzimní program Basementu završí nejprve 18. 11. od 18 hodin vernisáž výstavy Tak hluboko se zrcadlím v tobě, jako ty ve mně malířky Klaudie Hlavaté, která se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje problematice tělesné identity. Kolážovitým postupem spojujícím části těl, odpovídající společností stanovených ideálů, s tělem vlastním, otevírá otázku objektivizace lidské tělesnosti. Druhým vrcholem galerijní a kulturní činnosti projektu Basement bude přednáška Jany Kadlecové, která se uskuteční 26. 11. v 17 hodin v ateliéru Intermédií na KVV v rámci doprovodného programu k výstavě. Přednáška nese název Šestý smysl jako implantát: O hackování těla pomocí technologií.

Na obě akce vás kreativní tým Basementu srdečně zve. Pokud byste zrovna v dané termíny nenašli čas, výstavu bude možné navštívit do 12. 12. v otevíracích hodinách – tedy každé úterý, středu a čtvrtek, vždy od 15 do 18 hodin. Za zmínku také stojí, že v galerii, která se nachází ve sklepních prostorech Uměleckého centra UP, je možné rovněž pořídit knižní publikace vydané katedrou výtvarné výchovy či v rámci nakladatelství Artmap.

Více informací najdete na webové stránce www.basement-project.org, popřípadě Facebooku či Instagramu galerie.