Senioři se na pedagogické fakultě učili, jak být bezpečně online

Fotogalerie: Milada Hronová
Pondělí 20. leden 2020, 8:00 – Text: Milada Hronová

S cílem dozvědět se víc o podvodném chování v online světě navštívilo ve čtyřech lednových termínech pedagogickou fakultu zhruba pět desítek seniorů. Díky novému kurzu obdrželi informace, které jim pomohou zvýšit imunitu například vůči nabídkám podvodných zpráv, e-shopů či elektronických aukcí.

Centrum celoživotního vzdělávání a projekt E-bezpečí na pedagogické fakultě nabídly seniorům kurz zaměřený na zvýšení informovanosti o kybernetické kriminalitě. O aktuálních rizikových formách virtuálního chování se zájemci dozvěděli ve dvouhodinových školeních. I díky nim dnes například ví, na co si dávat pozor při nákupu zboží prostřednictvím e-shopu či jak reagovat na podvodný dopis, slibující velký majetek.

„Přestože jsem mnohé z toho, co tady zaznělo, už někde slyšela, myslím si, že informací není nikdy dost. Sama jsem si před časem například objednala zázračné tablety proti bolesti kloubů. Jedno balení mě stálo asi tisíc korun, a když přišlo, obdržela jsem zprávu, že si musím koupit ještě další čtyři, aby mi lék pomohl. Proto říkám, že v tomto směru není informací nikdy dost, a to nejen pro seniory,“ řekla Jiřina Šimková, předsedkyně klubu seniorů v Chomoutově. Podle ní má většina zúčastněných s internetem nějakou zkušenost, přesto považuje nabídku univerzity za přínosnou. „Mnohé prezentované a zároveň odstrašující případy, o nichž René Szotkowski hovořil, nás povedou ještě k větší opatrnosti,“ dodala.

Cílem čtyř kurzů bylo zvýšit digitální gramotnost a minimalizovat riziko, že se senioři stanou oběťmi internetového či jiného podvodu. To se podle Kamila Kopeckého, vedoucího projektu E-bezpečí, snad podařilo. „Školení měla varovat a vysvětlit, se kterými riziky se senior v online prostředí setká a jakým způsobem je dobré postupovat v situaci, kdy narazí na podvodníka. Příchozím jsme nabídli také informaci o bezpečném místě pro anonymní nahlášení problému a jeho předání Policii ČR,“ uvedl Kamil Kopecký.

Kurzy podpořila ČSOB, která dlouhodobě podporuje vzdělávání, zejména zvyšování finanční gramotnosti a povědomí o bezpečném chování v online prostředí. Její letošní grantový program se soustředí především na kyberbezpečnost. Obdobná školení nabídnou Centrum celoživotního vzdělávání pedagogické fakulty a projekt E-bezpečí i v březnu.  O kurzech natáčela ČT, krátce ZDE.