Taťána le Moigne přednášela na Univerzitě Palackého

Taťána le Moigne přijela do Olomouce s přednáškou Jak se připravit na džoby budoucnosti.
Foto: Univerzita Palackého v Olomouci
čtvrtek 11. říjen 2018, 8:37

V úterý 2. října přivítala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ředitelku české, slovenské a maďarské pobočky firmy Google Taťánu le Moigne. Do téměř zaplněné auly PdF UP přijela se svým týmem a inspirativní přednáškou na téma Jak se připravit na džoby budoucnosti.

S příchodem digitálních technologií a jejich masivního rozšíření došlo k proměně trhu práce, digitální dovednosti se staly pro budoucí uplatnění mladé populace zásadními. Taťána le Moigne upozornila na to, že téměř polovina populace EU nemá dostatečné digitální vzdělání a do roku 2020 bude v evropském digitálním prostředí na trhu práce 900 000 neobsazených míst. Proto je velmi důležité, aby se mladá generace stala digitálně gramotnou a aby své dovednosti uplatňovala ve svém dalším profesním životě - ať již v zaměstnání v rámci veřejného či soukromého sektoru nebo v rámci vlastního podnikání.

“Vždycky se mi líbí, když vidím, co všechno lidi dokážou, když mají přístup k technologiím. S jakou kreativitou a zapálením doslova mění svět! Ale my se teď musíme postarat o to, aby tyhle příležitosti byly dostupné doopravdy každému. Aby tomu tak bylo, budeme se všichni muset už teď začít učit novým dovednostem. Chceme, aby díky našim online platformám a školením mohl každý, ať už je to student, podnikatel nebo vývojář, získat právě ty znalosti, které bude za deset let potřebovat pro udržení nebo získání práce nebo pro vlastní podnikání,” uvedla Taťána le Moigne.

V další části přednášky se Taťána le Moigne zaměřila na oblast nových příležitostí v podnikání – především na rozjezd vlastního podnikání – například v podobě startupů. Přítomným posluchačům objasnila, že kromě znalosti samotných technologií (tzv. digitální gramotnost) je rovněž důležitý tzv. podnikatelský mindset, měkké dovednosti a samozřejmě i přirozený talent. Rozjet vlastní podnikání není jednoduché, ale pokud máme dostatek vnitřní motivace, jasně daný cíl a energii, výsledek jednoduše stojí za to.

V následující části přednášky předala paní ředitelka slovo svým kolegyním, které představily projekty Digitální garáž a Startup with Google, do kterých je aktivně zapojena také Univerzita Palackého v Olomouci. Závěrečná část přednášky byla věnována regionálním startupům. Ty na půdě univerzity prezentovali Vlaďka Závrská (TvujKnihar) a Peter Páluš (GIVT), kteří přítomné posluchače seznámili se začátky svého podnikání a cestou, která jim umožnila rozjet vlastní úspěšné projekty.

Právě tuto část přednášky ocenila i proděkanka spolupořádající pedagogické fakulty Petra Šobáňová: "Bylo ohromně motivující vidět a slyšet úspěšné lidi, kteří šli za svým snem a dokázali přivést své projekty k úspěchu. Jistě nejen mně, ale i přítomným studentkám a studentům utkvěl v paměti také vzkaz Taťány le Moigne, že IT technologie jsou jen prostředek. Jistě, mohou při realizaci nápadů opravdu výrazně pomoci. To hlavní je ale dělat, co nás baví, a nebát se jít za svým srdcem. Nebát se plánovat velké věci. Tuto odvahu a motivaci by měla v dětech a mládeži jistě pěstovat i škola. Snad to nová generace učitelů, které u nás vychováváme, zvládne lépe než ta předešlá.”

Společnost Google spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci již řadu let, společně s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP (E-Bezpečí) realizovali např. projekt WebRangers cílený na prevenci rizikového chování online pro děti a projekty zaměřené na osvětu a vzdělávání v oblasti online bezpečnosti. “V současnosti společně s Googlem rozjíždíme v rámci programu Grow with Google řadu aktivit cílených na rozvoj digitálních kompetencí dětí i dospělých (mimo jiné např. Google Code Week, aktivity Digidoupě apod.),” uvádí Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí a Centra PRVoK. Dále doplňuje: “Tyto aktivity umožní motivovat děti i dospělé pro skutečně smysluplné využívání technologií nejenom v rámci vzdělávání, ale také v každodenním životě - a třeba i v budoucí profesi. Již dnes se snažíme připravovat děti současnosti na svět (a profese) budoucnosti.”

Přednášku Taťány le Moigne společně zorganizovali Pedagogická fakulta UP (Centrum PRVoK PdF UP) a Studentské kariérní centrum UP.

Centrum PRVoK PdF UP a Studentské kariérní centrum UP