Umělecké centrum UP nabízí Triptych

Nová výstava. Umělecké centrum UP nabízí ke zhlédnutí „Projekt Triptych“.
Fotogalerie: David Bartoš
středa 27. červen 2018, 7:27 – Text: Milada Hronová

V podkroví Uměleckého centra UP je k vidění výstava „Projekt Triptych“. Skládá se ze tří výstavních projektů, které pod vedením Davida Bartoše, absolventa katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty, připravili žáci oboru Scénická a výstavní tvorba Moravské střední školy v Olomouci.

„Název výstavy souvisí s její koncepcí, která žáky třetího ročníku rozděluje do tří čtyřčlenných skupin. Každá z nich vytvořila svůj vlastní výstavní projekt s názvy Kontrast, Malujeme Vším a Řepřeky. Žáci mají mezi sebou ve skupině vždy dva umělce, tedy žáky, kteří zastupují kreativní uměleckou činnost a dva žáky, kteří jsou ve skupině v roli kurátora. Měli by pomáhat koncepčně, domýšlet instalaci a vymyslet, jak se dílo bude prezentovat,“ řekl David Bartoš, absolvent katedry výtvarné výchovy, který v Moravské střední škole nyní vyučuje. Expozice „Projekt Triptych“ podle něj vznikala zhruba tři měsíce, není součástí výuky a žáci na její přípravě pracovali dobrovolně. Její obsah konzultovali v řadě vyučovacích hodin. Ve výsledku jsou vystaveny velkoformátové objekty, z nich většina vznikla přímo při instalaci v podkroví Uměleckého centra.  

„Myslím si, že je hodně důležité, aby se edukační procesy propojovaly s praxí. Je docela podstatné, když si žáci za své středoškolské studium vyzkouší alespoň jednu veřejnou výstavu, pro kterou zpracovávají její obsah a zároveň si vyzkouší i prezentaci tohoto obsahu,“ dodal pedagog David Bartoš. Podal si přihlášku ke studiu doktorského studijního programu na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty, v němž by se rád věnoval i současné prezentaci umění na středních školách a gymnáziích.

„Absolvoval jsem pedagogickou fakultu na PdF UP a také fakultu výtvarných umění na VUT. Nyní, když jsem mimo akademické umělecké prostředí, pozoruji na sobě, že mám ještě potřebu se do něj vrátit. I během doktorského studia bych však i nadále rád několik hodin učil na Moravské střední škole,“ doplnil David Bartoš. Výstavu lze zhlédnout do 9. července. 

David Bartoš, absolvent katedry výtvarné výchovy PdF UP je mimo jiné i zakladatelem Galerie Cyril, která je umístěna ve čtyřech patrech věže prostějovského kostela Cyrila a Metoděje. Hlavním programovým cílem této galerie je podpora současných českých umělců prostřednictvím samostatných i skupinových výstav, zároveň zprostředkování pohledu na současné umění obyvatelům města Prostějova a okolí. Kromě výstav nabízí Galerie Cyril divákům i pohled na tvorbu umělců prostřednictvím site-specific instalací.