Vedení PdF se setkalo s akademickou obcí fakulty

Poprvé v tomto školním roce se vedení PdF setkalo s pedagogy, zaměstnanci a studenty fakulty.
Foto: Milada Hronová
Středa 23. říjen 2019, 8:00 – Text: Milada Hronová

Počty přijatých studentů do nově akreditovaných programů, projekty, výzkum, internacionalizace, finance, bezpečnost i aktuální situace související se zákonem o pedagogických pracovnících, je výčet jen některých témat, která zazněla na setkání akademické obce. Na pedagogické fakultě se uskutečnilo ve stávajícím akademickém roce poprvé.

„V akademickém roce 2019/2020 jsme poprvé otevřeli přijímací řízení v nových studijních programech v konceptu major, minor. Příprava tohoto řízení nás stála obrovské úsilí. Pedagogové byli uchazečům osobně nápomocni jak při vyplňování elektronických přihlášek, tak při vysvětlování nových specifik. I díky tomu jsme mohli zaznamenat velký zájem uchazečů, především o učitelské prezenční studijní programy,“ řekla Libuše Ludíková, děkanka fakulty. Dodala, že z 1827 uchazečů jich fakulta přijala do bakalářských studijních učitelských programů 469. Zdůraznila přitom, že velký zájem je i o kombinovanou formu studia, stejně tak o neučitelské obory.

Během setkání s akademickou obcí informovala děkanka fakulty také o připravované novele zákona o pedagogických pracovnících. Hovořila o její aktuální podobě, vyplývající z dosavadního jednání mezi děkany pedagogických fakult a MŠMT ČR. „Asociace děkanů pedagogických fakult s jejím současným zněním nesouhlasí. Především proto, že otevírá tři možnosti, jak se v ČR stát učitelem. Vedle pedagogických fakult, které mají akreditace pro oblast učitelství, by zákon v navržené podobě otevřel tuto cestu absolventům magisterského programu i v neučitelských oblastech. Tito absolventi by si pouze doplnili pedagogické studium, a to podle vyhlášky, která neexistuje. Třetí cesta by se dokonce mohla otevřít přes ředitele škol, kteří by podle této novely mohli vzít na tři roky na místo učitele i člověka bez kvalifikace pouze tím, že ředitel kvalifikaci uzná. I přesto, že se traduje, že v terénu chybí asi šest tisíc kvalifikovaných vyučujících, nemůžu jako děkanka s řečeným souhlasit,“ zdůraznila Libuše Ludíková. Podle ní by to bylo nesystémové řešení. Připomněla náročný proces akreditace, kterou pedagogické fakulty nedávno procházely. „Museli jsme dokládat, že máme kvalifikované pedagogické pracovníky, dostatečnou publikační i grantovou činnost, a ve výsledku se tak podle návrhu novely dostáváme na roveň jakékoliv soukromé agentury,“ dodala s tím, že o žhavém tématu se má na MŠMT ČR znovu jednat 29. října.

Děkanka fakulty hovořila s akademickou obcí také o finanční situaci. Potvrdila, že ekonomickou stabilitu by si fakulta měla udržet i v příštím roce. Pozitivní zprávy zazněly i z oblasti celoživotního vzdělávání, které fakulta vnímá jako velmi důležité. Podstatné jistě byly i informace o projektové činnosti, výzkumu, vývoji či tvůrčí činnosti. „Náš potenciál je slušný, máme velké zkušenosti z projektové činnosti, měli bychom začít hledat většího partnera,“ uvedla.

Setkání vedení fakulty s akademickou obcí bývá mimo jiné i vhodnou příležitostí, jak se seznámit s novými kolegy. I tentokrát děkanka přivítala hned několik nových vedoucích i členů kateder a ústavů. Před akademickou obcí představila také novou tajemnici fakulty Andreu Novákovou, která vystřídá Milana Tomáška, jenž odchází do penze a v těchto týdnech čerpá řádnou dovolenou. Hned v úvodu této akce přivítalo vedení fakulty i studenty. Vedle Libuše Ludíkové, děkanky fakulty, se setkání zúčastnil i Vojtech Regec, proděkan pro vědu, výzkum a doktorská studia, Jana Kvintová, proděkanka pro zahraniční vztahy, Petra Šobáňová, proděkanka pro rozvoj a vnější vztahy, a Jan Michalík, předseda AS PdF UP, který zúčastněné spravil o činnosti fakultního akademického senátu.