Garance
doc. PhDr. Stanislav ŠTĚPÁNÍK, Ph.D.
Kontakty
Aktuální informace
- Informace o aktuálních výzvách jsou na www.psup.cz. Projektový servis rovněž poskytuje poradenství a servis ve všech výše uvedených oblastech.
- Rektor Univerzity Palackého v Olomouci vyhlašuje 14. ročník studentské grantové soutěže na UP. Cílem studentské grantové soutěže je podpora projektů realizovaných studenty doktorského nebo magisterského studijního programu a financovaných z prostředků na specifický vysokoškolský výzkum.
- Každý řešitel může předložit do soutěže pouze 1 projekt.
- Řešitelský tým může tvořit nejvýše 50 osob.
- V rámci 14. ročníku soutěže není možno žádat o investiční prostředky.
- Časový harmonogram soutěže:
- Vyhlášení soutěže 16. 11. 2022
- Soutěžní lhůta 16. 11. 2022 – 16. 1. 2023 (16:00)
- Hodnotící lhůta 16. 1. – 28. 2. 2023
- Počátek řešení projektů březen 2023
- Termín pro odevzdání zprávy 13. 1. (víceleté projekty) 15. 3. (jednoleté projekty)
- Veřejné oponentury závěrečných zpráv do 22. 3. 2024
- Přihlášky se podávají do 16. 1. 2023 do 16:00 hod.
- Více informací zde
-
Program SIGMA: Vyhlášení 1. veřejné soutěže - DC3
- Technologická agentura České republiky (dále jen „TA ČR”) vyhlásila dne 26. října 2022 první veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA – Dílčí cíl 3 – Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění (dále jen „SIGMA – DC3”).
- SIGMA – DC3 je zaměřena na posílení společenských věd, humanitních věd a umění (SHUV) v aktivitách aplikovaného výzkumu a inovací a uplatnění výstupů těchto aktivit v podobě nových nebo podstatně zdokonalených produktů, postupů, procesů nebo služeb.
- Dílčí cíl 3 podporuje využití inovačního potenciálu SHUV a jejich zapojení do projektů, které jsou přínosné pro udržení a zvyšování kvality života člověka v reakci na dynamické společenské, ekonomické, globalizační, kulturní nebo technologické proměny.
- Všechny informace zde: https://www.tacr.cz/program-sigma-vyhlaseni-1-verejne-souteze-dc3/
- Projektové záměry odevzdat do 13. 11. 2022 k rukám Mgr. Věry Benešové
- Projektové záměry odevzdat do 13. 11. 2022 k rukám Mgr. Věry Benešové
- Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlašuje výzvu pro podávání projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2024. Výzva se týká projektů financovaných ve spolupráci s polskou agenturou National Science Centre (NCN) v rámci iniciativy Weave. V této výzvě vystupuje polská agentura NCN jako Lead Agency, tedy hodnotí návrhy projektů po vědecké stránce a GA ČR výsledky hodnoticího procesu přebírá.
- Českou část přihlášky je možné podávat nejpozději do 22. 12. 2022, tedy do 7 dnů po oficiálním deadlinu 15. 12. 2022 (do 16:00), který stanovila pro polské uchazeče agentura NCN.
- Pravidla pro podávání návrhů projektů a formuláře čestných prohlášení k prokázání způsobilosti naleznete v záložce „Zadávací dokumentace“.
- Aplikace pro podávání české části přihlášky
- Originální text výzvy v polštině (anglické znění bude dostupné v nejbližších dnech)
- Pravidla pro Mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty) 2023 – GA ČR vystupuje v roli partnerské organizace
- LA Terms and Conditions – GACR Partner Agency 2023 (English version)
- Interreg Danube Transnational Programme vyhlásil k 29. 9. 2022 1. výzvu k podávání projektů. Termín pro odevzdání projektů byl stanoven na 21. 11. 2022 14:00 hod (CET).
Program podporuje hospodářskou, sociální a územní soudržnost v Podunají prostřednictvím integrace politik ve vybraných oblastech.
S cílem dosáhnout vyššího stupně územní integrace velmi různorodého Podunají působí program nadnárodní spolupráce jako politická hnací síla a průkopník při řešení společných výzev a potřeb v konkrétních oblastech politiky, kde se očekává, že nadnárodní spolupráce přinese hmatatelné výsledky.
1. výzva je určena pro návrhy neinvestičních projektů zaměřených na priority programu 1, 2, 3 a specifický cíl 4.2:.- A smarter Danube Region
- A greener, low-carbon Danube Region
- A more social Danube Region
- A better cooperation governance: 4.2 Increased institutional capacities for territorial and macroregional governance
-
Projektové žádosti jsou podávány prostřednictvím online aplikace Jems.
Podrobnosti včetně programové dokumentace naleznete na webu programu Interreg Danube.
Projekty Evropské výzkumné rady (ERC)
Posláním ERC je financování špičkového badatelského výzkumu ve všech vědních oborech. Jde o výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru přinášející novou myšlenku, která může výrazně ovlivnit obor a posunout jeho hranice. Základním principem je financování projektů individuálních vědců a jejich týmů bez předepisování jakýchkoli tématických priorit. Jediným kritériem hodnocení je vědecká kvalita (návrhu projektu, samotného řešitele).
Více informací zde:
GAČR 2023
Návrhy projektů bude letos možné do soutěží Grantové agentury České republiky (GA ČR) na podporu základního výzkumu zasílat již od 15. února. Přijímány budou až do 7. dubna. Fakticky tak bude o týden prodloužena doba pro podávání návrhů projektů oproti obvyklé soutěžní lhůtě. Vzhledem k tomu, že v zadávací dokumentaci dojde jen k drobným změnám, je možno projektové záměry zpracovávat již nyní
- Soutěžní lhůta začíná již 15. 2. 2022.
- Fakultní termín pro podání projektového záměru je 1. 3. 2022. (přiložený formulář)
- Fakultní termín pro podání návrhu projektu je 1. 4. 2022.
- Uzávěrka pro zaslání návrhu GA ČR je 7. 4. 2022.
Další informace na webu PSUP a GA ČR.
Vnitřní grantová činnost
GRANTOVÝ FOND DĚKANA PdF UP
podmínky projektů na období 2023–2024
- Účelem fondu je podpora excelentního výzkumu a publikační činnosti akademických pracovníků PdF UP v modulu 2 Metodiky 17+.
- Podmínkou přidělení finančních prostředků je předložení projektu s nejméně dvěma výstupy evidovanými v D1 a/nebo Q1–Q3 dle AIS a SJR v databázi WoS a/nebo Scopus. Alespoň jeden z výstupů musí být uplatněn v oblasti společenských věd (Ford 5.3 Education). Všechny výstupy musí mít výhradní afiliaci k PdF UP v Olomouci.
- Finanční prostředky přiděluje děkan fakulty na základě doporučení hodnotící komise. Tatáž komise hodnotí i průběžnou a závěrečnou zprávu projektu.
- Žadatel předloží návrh projektu elektronicky na formuláři projektového záměru referentce VaV Mgr. K. Dvořákové nejpozději do 15. února 2023.
- Předpokládané zahájení projektu je 1. březen 2023. Doba řešení projektu je stanovena do 31. prosince 2024, čerpání finančních prostředků v kalendářním roce musí být dokončeno dle termínů zadaných ekonomickým oddělením.
- Základními kritérii hodnocení projektu jsou:
- kvalita projektu
- kvalita a počet započitatelných výstupů,
- novost, aktuálnost a jedinečnost výzkumného tématu,
- poměr navrhovaných nákladů k významnosti přislíbených výstupů,
- účelnost využití finančních prostředků,
- přínos pro společnost, rozvoj vědního oboru, pracoviště žadatele a PdF UP, žadatele samého a jeho akademický růst.
- Přislíbené výstupy musejí být zrealizovány do konce příslušného grantového období, v odůvodněných případech lze u publikovaných výstupů doložit zaslání výstupů do redakce a potvrzení o přijetí výstupů k publikování. Odpovědnost za splnění závazků nese řešitel projektu a jeho pracoviště.
- Řešitel grantu je povinen s přidělenými prostředky nakládat hospodárně v souladu s obecně závaznými právními předpisy a s vnitřními předpisy a normami UP v Olomouci.
- Žádost o grant musí být schválena vedoucím pracovníkem žadatele.
- Grantová podpora může být poskytnuta pouze na způsobilé náklady v souvislosti s realizací schváleného projektu.
- Minimální výše grantu je 100 000,- Kč, maximální výše grantu je 500 000,- Kč.
- Mezi způsobilé náklady projektu patří náklady na (a) vydání publikačních výstupů a poplatky spojené s relevantními vědeckými výstupy, (b) služby (překlady, proofreading a další), (c) nákup odborné literatury, kancelářských potřeb, testovacích materiálů, software (spjatý s realizací projektu), drobných zařízení potřebných k zajištění projektu, příp. další, (d) cestovné, (e) osobní náklady, (f) stipendia, (g) ostatní. Z projektu nelze hradit investice.
- Finanční prostředky je možné ve zdůvodněných případech převádět v rámci věcných nákladů mezi jednotlivými rozpočtovými položkami max. do výše 10 % konkrétní rozpočtové položky. Tato změna nepodléhá schválení hodnotící komise. V případě potřeby převodu větší částky je toto možné pouze na základě písemné žádosti adresované referentce VaV. Tato změna podléhá schválení děkana.
- Řešitel odpovídá za odevzdání informací o dosažených výsledcích do rejstříku informací o výsledcích (RIV) prostřednictvím evidenčního systému UP v Olomouci (OBD).
- Během realizace projektu řešitel vypracuje průběžnou zprávu a odevzdá ji elektronicky referentce VaV, a to nejpozději do 29. února 2024.
- Při ukončení projektu řešitel vypracuje závěrečnou zprávu s uvedením relevantních výstupů a komentářem k reálnému čerpání rozpočtu projektu. Součástí závěrečné zprávy je vyúčtování přidělených finančních prostředků včetně výpisu ze SAP. Závěrečnou zprávu řešitel odevzdá elektronicky referentce VaV, a to nejpozději do 31. ledna 2025.
- Uzavření jednotlivých projektů schvaluje děkan PdF UP na základě doporučení hodnotící komise.
- Splnění cílů projektu po ukončení se hodnotí stupni:
- Splnil.
- Splnil s výhradou.
- Nesplnil.
- V případě nesplnění podmínky č. 2 bude 50 % finančních prostředků přiděleného grantu vráceno do rozpočtu PdF UP na úkor rozpočtu domovského pracoviště (katedry nebo ústavu) žadatele.
V Olomouci dne 18. ledna 2023
doc. PhDr. Vojtech Regec, Ph.D., v. r.
děkan PdF UP
Řešené projekty a granty
Přehled projektů GAČR řešených od roku 2010
- P407/11/0594 - Výzkum recepce poezie u pubescentních a adolescentních čtenářů
Řešitel: doc. Mgr. Jaroslav Vala, Ph.D. - P407/11/1306 - Evaluace vzdělávacích materiálů určených pro distanční vzdělávání a e-learning
Řešitel: doc. PhDr. Milan Klement, Ph.D. - P407/11/0696 - Percepce organizačního klimatu pedagogických fakult akademickými pracovníky
Řešitel: prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D. - P407/12/P057 - Česká muzejní edukace v kontextu současných evropských trendů
Řešitel: doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D. - 13-19162S - Souborné vydání Bohuslava Martinů - 2. Fáze
Spoluřešitel: doc. MgA. Mgr. Vít Zouhar Ph.D. - 14-33854P - e-Přístupnost pro studenty se zrakovým postižením na vysokých školách v České a Slovenské republice
Řešitel: doc. PhDr. Vojtech Regec, Ph.D. - 14-31457S - Pragmatická jazyková rovina u osob s poruchami autistického spektra
Řešitel: doc. Mgr. Kateřina Vitásková, Ph.D. - 17-18149S - Teoretická východiska výuky českého znakového jazyka testovaná prostřednictvím kvantitativně lingvistických metod
Řešitel: doc. Mgr. Jiří Langer, Ph.D.