Němčina zábavně a jinak – první letní kemp zaměřený na němčinu

Foto: archiv PdF
Středa 26. srpen 2020, 10:53 – Text: Ústav cizích jazyků

Němčina zábavně a jinak –  jak jsme toho dosáhli? Byl to náš historicky první kemp zaměřený na německý jazyk a museli jsme se rozhodnout, zda pojmeme výuku klasicky v učebně, nebo jako prostředí pro učení zvolíme Olomouc a všechna její zákoutí. Rozhodli jsme se pro druhou možnost.

První den prázdninového kempu NJ pořádaného na Ústavu cizích jazyků PdF UP a koncepčně zaštítěného PhDr. Ivonou Dömischovou Ph.D., jsme potřebovali zjistit, jak na tom jeho účastníci jsou s němčinou. K tomu jsme využili mnoha poznávacích aktivit pod vedením Bc. Tomáše Nováka. Aktivity byly směřovány na komunikaci, nechyběla však ani prohlídka fakulty, či kreslení. Úroveň němčiny našich účastníků byla velmi dobrá, což nám umožnilo ji plnohodnotně implementovat do dalších programů. Odpolední program se odehrával v prostorách Pevnosti poznání, kde účastníci kempu, mimo prohlídky, zábavnou formou obohatili svou slovní zásobu.

Celý program druhého dne se uskutečnil v terénu – zde se nám podařilo úspěšně propojit německý jazyk s historií Olomouce a tím i jazyk účastníkům přiblížit, právě díky jeho převedení do praxe. Dopolední program byl pod vedením Mgr. Petra Šulce, společně jsme putovali po Stolpersteinech” (kameny zmizelých, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu). Odpolední hodiny nám umožnily pod vedením Mgr. Jiřího Moláčka objevovat pomocí rébusů v němčině historické památky Olomouce.

Na začátek třetího dne byla netradičním zážitkem pro všechny účastníky Fluchtspiel (úniková hra) pod vedením Mgr. Barbory Sittové. Díky ní se účastníci ocitli ve východním Berlíně, kde jejich jedinou cestou ven bylo následování několika vodítek. Všechna byla německy, a všechny týmy si s jejich rozluštěním poradily a byly v úniku úspěšné. Odpoledne se pak neslo v duchu slovních her, relaxování a hodnocení kempu. A jak hodnotí třídenní náplň kempu samotní účastníci a účastnice?

Zatímco se ve školních hodinách němčiny učíme pouze gramatiku a slovíčka a povídáme si o tématech učebnice, tento kemp byl zaměřen na hry v němčině, což mne moc bavilo. Jelikož nejsem místní, poznala jsem lépe Olomouc a vážila jsem si příležitosti vyzkoušet si tak trochu vysokoškolský život (ubytování na koleji a stravování v menze), taktéž jsem se porozhlédla po fakultě, kde bych v budoucnu možná chtěla studovat. Moc všem děkuji a doufám, že kemp uspořádáte i příští rok," uvedla sedmnáctiletá Tereza, studentka Gymnázia Karviná.

Přesto, že mne němčina moc baví, nepřihlásila jsem se na kemp dobrovolně sama. Navrhla mi jej má kamarádka. Myslela jsem si, že mě to nebude bavit, že si budu připadat hloupě a že nic neumím. Opak byl pravdou, mile mě to překvapilo. Moc jsem si kemp užila, program nebyl vůbec nudný, hlavně lektoři byli velmi příjemní a přátelští, takže jsem už od samého začátku měla plno energie a super náladu. Kdyby bylo něco podobného i v budoucnu, určitě bych uvažovala o návštěvě, " hodnotí průběh kempu Kamila z Gymnázia J. Škody.

Na závěr bychom za tým lektorů rádi poděkovali všem účastníkům a účastnicím za příjemně strávený čas.

Velké poděkování však patří také všem lektorům a garantce kempu PhDr. Ivoně Dömischové, Ph.D. Zároveň doufáme, že jsme úspěšně odstartovali tradici kempů v německém jazyce a probudili u některých z účastníků zájem o studium na naší fakultě.