Akademická obec PdF pomůže paní Martině Svobodové z obce Lužice, které tornádo zničilo dům

Středa 25. srpen 2021, 8:20 – Text: děkanát

Pedagogická fakulta se připojuje k aktivitám na pomoc lidem postiženým ničivým tornádem a vyhlašuje sbírku na pomoc konkrétní rodině. Jde o paní Martinu Svobodovou z obce Lužice, které tornádo zcela zničilo dům. Dokážeme jí společně pomoci?

Jak jste jistě zaznamenali, jižní Moravu v noci 24. června 2021 zasáhly mimořádně silné bouřky a na několika místech se objevilo dokonce ničivé tornádo. Snad nejsilněji udeřilo v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Týnec, Lužice, Mikulčice nebo Hodonín. Ničivá bouře zabíjela a demolovala domy, auta, zahrady i vinice. Do postižené oblasti okamžitě přijížděli na pomoc jak profesionálové, tak také dobrovolníci včetně našich studentů a akademiků. Ihned se také rozběhly sbírky a lidé spontánně podporují obyvatele zničených obcí, kterým živel sebral domovy.

Také pedagogická fakulta se připojuje k těmto aktivitám a po pečlivém monitoringu vyhlašuje sbírku na pomoc konkrétní rodině. Jak upřesňuje koordinátorka sbírky, proděkanka PdF UP Petra Šobáňová, „vybrali jsme paní, k níž máme blízko i díky její profesi asistentky pedagoga. Jde o paní Martinu Svobodovou z obce Lužice, které tornádo zcela zničilo dům.“

Paní Martina Svobodová v této chvíli čeká na definitivní verdikt, zda bude muset být zbytek jejího rodinného domu stržen, nebo zda zůstane. I kdyby se jej ale podařilo před demolicí uchránit, zůstanou z něj jen obvodové zdi.

Paní Svobodová pracuje ve školství jako asistentka pedagoga a sama umí pomáhat – nejen ve svém zaměstnání, ale i v obci, kde se angažuje například při akcích pro děti. Také proto jsme se rozhodli – jako zaměstnanci a studenti Pedagogické fakulty Univerzity Palackého – podpořit právě ji. Když jsme s paní Martinou mluvili, dojala nás její odvaha a slzy nad projevenou solidaritou. Jak sama říká, není vůbec zvyklá přijímat dary a solidaritě lidí ani nemůže uvěřit. Právě teď je ale chvíle, kdy pomoc naléhavě potřebuje. Spojme se a v moři neštěstí pomozme alespoň jedné rodině. Je na nás ukázat, že v tom paní Svobodová není sama!

Sbírku osobně podporuje také děkanka fakulty prof. Libuše Ludíková. Při symbolickém zahájení sbírky se ke svým spolupracovníkům a studentům se obrací těmito slovy:

„Pedagogická fakulta UP v Olomouci a její zaměstnanci vždy prokazovali velkou míru solidarity se spoluobčany, kteří se dostali do tíživé životní situace. Věřím, že i těžké osudy lidí postižených přírodním živlem, který zpustošil část jižní Moravy, Vás zasáhly tak jako mne a připojíte se se mnou ke sbírce na pomoc paní Martině Svobodové.“

Sbírku organizujeme s vědomím paní Svobodové a s laskavou pomocí paní Sylvy Kočí, která nám pomohla vytipovat, kde je potřeba pomoci. Jak doplňuje koordinátorka sbírky Petra Šobáňová, „naším cílem je podpořit jednu z nás a adresně pomoci alespoň jedné rodině. Paní Svobodová přišla o všechno, její dům nebyl pojištěn, dosud si jej opravovala svépomocí. Nyní je její domov zcela zničený a my bychom paní Martině rádi vyjádřili lidskou podporu a pomohli jí. Prosím každého, kdo může přispět byť jen symbolickou částkou, aby pomohl. Není malého daru a z malých kapek může vzejít řeka pomoci.“

Sbírka probíhá s využitím platformy Donio a přispět může kdokoliv jakoukoliv, třeba sebemenší částkou. Prosíme o sdílení, tak aby se naše sbírka rozšířila. A od paní Svobodové vyřizujeme poděkování. Jak říká mezi slzami, „solidarita lidí vás dostane...“

Odkaz na sbírku: www.donio.cz/MartinaSvobodova