Projekce snímku V SÍTI: Za školou pro studenty PdF

Fotogalerie: Ondřej Moučka
Čtvrtek 8. říjen 2020, 11:42 – Text: Ondřej Moučka

Projekt E-Bezpečí připravil ve spolupráci s olomouckým kinem Metropol projekci školní verze snímku V SÍTI: Za školou. Původně měla projekce proběhnout na jaře a součástí měla být i diskuze s tvůrci a protagonistkami filmu a odborníky na rizikové chování v kyberprostoru. Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a zrušení veškerých akcí se tehdy projekce neuskutečnila a byla přesunuta na 6. října. Promítání ze zúčastnili studentky a studenti napříč studijními programy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Studentské publikum, které muselo pochopitelně dodržet platná opatření v podobě roušek a rozestupů, přivítal doc. Kamil Kopecký, jeden z odborníků z E-Bezpečí, který působil i jako odborný poradce filmu V SÍTI. „Na této projekci, která je verzí upravenou pro publikum od 12 let, takže v ní nenajdete žádné explicitní záběry, jste především proto, abyste věděli, co vás čeká, pokud se školní projekce zúčastníte jako učitelé ve své praxi,“ uvedl doc. Kopecký kontext této verze filmu. Dále upozornil také na to, že krom vyjmutých explicitních záběrů se film od verzí pro starší publika liší i tím, že končí pozitivně, nadějně. Protagonistky filmu navíc dětského diváka provádí dějem a v určitých momentech vystupují ze své role a stávají se moderátorkami – upozorňují na to, co dělat v případě, že se dětem zobrazená situace přímo děje a nelíbí se jim, na koho se mají obracet a čeho se vyvarovat.

Doc. Kopecký také doporučil metodiku pro školy a pedagogy, která je k této verzi snímku dostupná na sekci webu filmu určené učitelům a která vznikla ve spolupráci s E-Bezpečím. Pedagogové zde najdou rozbor hlavních témat, jednotlivých scén, návrhy aktivit a náměty k diskuzím a výukovým aktivitám. Součástí metodiky je i dostatek podkladů a zdrojů, které učitele a učitelky připraví na případné dotazy žáků.  Na zmíněném webu jsou navíc i informace, které uvádí problematiku filmu do kontextu RVP a dalších strategických pedagogických dokumentů.  Téma snímku je plně kompatibilní s celou řadou tematických oblastí RVP ZV: problematiku sexuálního chování člověka (včetně seznamování) nalezneme v několika vzdělávacích oblastech, oborech či průřezových tématech, např. Člověk a jeho svět, Člověk a jeho zdraví, Výchova ke zdraví, Výchova k občanství, Etická výchova, Mediální výchova, Osobnostní a sociální výchova a je také přirozenou součástí oboru Informačních a komunikačních technologií. S filmem V SÍTI lze pracovat v celé řadě vyučovacích předmětů napříč vzdělávacími obory a oblastmi, téma je také součástí preventivních opatření realizovaných ve škole a vyskytuje se také ve školních preventivních programech.

Studentky a studenti možnost zhlédnout školní verzi snímku kvitovali: "Viděla jsem i verzi 15+ a odnášela jsem si z ní hodně smíšených pocitů. Při této verzi se mi některé pocity z toho vrátily, ale je potřeba šířit osvětu. Líbily se mi tam vstupy hereček, kdy kamarádsky radí, co a jak dělat," hodnotí projekci studentka Petra Lucie Mašková. "Sedíme na kávě a jsme stále zaskočené. Pokud toto byla verze pro děti, jak potom vypadá ta 18+? Zasáhlo nás to v našem věku a už vůbec si nedokážeme představit, jak to vnímají děti. I poté, co se zatáhla opona a rozsvítilo se, vládlo v sále naprosté ticho... Mockrát děkujeme za zprostředkování. Zhlédnutí tohoto sociálního experimentu bychom doporučily všem studentům, kteří studují nejen pedagogické obory," popisuje pocity po zhlédnutí snímku studentka Natálie Levová. Na adresu šokujících záběrů dodává Kamil Kopecký: "Každý traumatizující zážitek je v této verzi právě potlačen těmi edukačními vstupy, takže nenarůstá. U klasické verze se zážitek umocňuje a prohlubuje."

Školní projekce lze objednat přes distribuční společnost Aerofilms do vybraného kina, případně k promítání přímo ve škole.

Zpět