Festival Baroko začne recitálem vynikajícího loutnisty Michela Cardina

Recitál Michela Cardina zahájí hudební festival Baroko 2018.
Foto: archiv festivalu Baroko.
pátek 26. říjen 2018, 12:20 – Text: Milada Hronová

Kanaďan Michel Cardin, světově uznávaný loutnista, zahájí 31. října svým recitálem olomoucký hudební festival Baroko 2018. Během koncertu v Mozarteu Arcidiecézního muzea zazní dvě dochované skladby hraběte Johanna Adama Questenberga.  Posluchači se v tentýž večer mohou těšit i na novodobé premiéry skladeb napsaných jinými autory přímo pro hraběte.

Festival Baroko založil v roce 1998 Tomáš Hanzlík z katedry hudební výchovy PdF UP. Zaměřuje se na interpretaci hudby 17. – 18. století s použitím dobových nástrojů. Jeho dramaturgie klade důraz na uvádění novodobých premiér barokních a klasicistních skladeb vzniklých na Moravě, nebo s vazbou na regionální mecenáše či regionální sbírky.

Letos se hudební přehlídka uskuteční v Arcidiecézním muzeu, Husově sboru a Uměleckém centru Univerzity Palackého. Posluchačům nabídne serenaty Františka Antonína Míčy i operu Láska nezná hranic. Jedenadvacátý ročník této přehlídky má v programu i klávesové skladby Josefa Antonína Štěpána.

„Dříve komponovali skladatelé serenaty především při příležitosti slavnostních událostí. K oslavě jmenin hraběnky Marie Antonie tak vznikla Krása a důstojnost, k narozeninám hraběte Adama pak V den narozenin. Obě provedeme v novodobé premiéře podle autografních partitur, které jsou dnes uložené v Berlíně a ve Vídni,“ uvedl Tomáš Hanzlík. I další barokní večer podle něj slibuje velký kulturní zážitek. „Antonio Caldara byl císařský vicekapelník a jeho více než tříhodinová opera Láska nezná hranic je výsledkem zakázky hraběte Questenberga. V rámci festivalu vznikla také její studiová nahrávka. Nabídneme i premiéru hodinového dokumentárního filmu o vzniku této opery,“ dodal muzikolog a skladatel.

Za svou existenci přivítal festival Baroko významná tělesa specializující se na autentickou interpretaci barokní hudby.  Řada skladeb premiérovaných právě na této hudební přehlídce byla následně vydána tiskem nebo na CD. Většinu koncertů zaznamenává Český rozhlas Olomouc pro stanici Vltava. Více ZDE.