V Galerii Plusmínus je ARTgila123

Z vernisáže mezinárodní expozice ARTgila123.
Foto: Petra Šobáňová
Neděle 6. leden 2019, 7:47 – Text: Milada Hronová

Z korejského Daegu, egyptské Káhiry a španělského Madridu doputovala do Olomouce výstava ARTgila123. Mezinárodní expozice, která se vejde do většího boxu, je instalovaná v Galerii Plusmínus Uměleckého centra UP. Navštívit ji můžete do konce února.

ARTgila123 je mezinárodním projektem, který iniciovala Teresa Torres de Eça, prezidentka International Society for Education Through Art (InSEA) a Portuguese Visual Art Teachers association (APECV). Tento projekt je jednou z mnoha aktivit Mezinárodní společnosti pro výchovu uměním, jež iniciuje výzkum a zároveň propojuje činnost výtvarných pedagogů napříč kontinenty.

„Kolekce vznikla na základě výzvy InSEA, jejíž jsme součástí. Cílem bylo prezentovat keramický objekt, který by odpovídal rozměrům větší krabičky od sirek, tedy přibližně 1 x 2 x 3 palce. Do výzvy se zapojilo víc než čtyřicet umělců z celého světa, kteří vytvořili pro výstavu svá díla,“ uvedla Petra Šobáňová, proděkanka pedagogické fakulty a zároveň vedoucí české sekce InSEA. Dodala, že k výstavě by měl vyjít i katalog.

Díky velikosti objektů se celá expozice vejde do jednoho většího boxu. A v takové podobě i doputovala do Olomouce. Mezi čtyřicítkou malinkých různorodých děl umělců jsou práce i Roberta Bučka, Davida Medka a Moniky Dokoupilové, tří pedagogů katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty.

„V našich poměrech jsou to věci velmi vtipné a úsměvné. Vejít se totiž do stanoveného rozměru je determinační. Taková tvorba probouzí v člověku různé myšlenkové pochody a zajímavé nastavení,“ řekla doktorandka katedry výtvarné výchovy Monika Dokoupilová. Sama pro expozici vytvořila plástev s myšlenkou vlastního intimního prostoru. „Žijeme v komunitě, ale každý potřebujeme svůj prostor. V mém díle kontakt s ostatními představují tenké stěny plástve,“ dodala.

Česká participace na projektu InSEA je velmi aktivní. Na katedře výtvarné výchovy PdF UP totiž doprovází mezinárodní expozici malého objektu i studentská výstava nazvaná Student ARTgila123.

„Oslovili jsme budoucí výtvarné pedagogy, kteří si vyzkoušeli japonský výpal RAKU. Pod vedením pedagogů vyráběli drobné keramické objekty s cílem umístit je do veřejného prostoru. Dnes je můžete najít v různých výkladních skříních kaváren i obchodů. S mapkou v ruce lze najít dvacet studentských prací ve dvanácti zastaveních. Výstava tak putuje nejen po světě, ale návštěvníci mohou za dalšími objekty putovat i po městě,“ dodala Monika Dokoupilová.

InSEA má zastoupení v různých zemích i regionech světa. Česká sekce INSEA je velmi aktivní a v současné době pod vedením Petry Šobáňové sídlí v prostorách katedry výtvarné výchovy PdF UP.