Metodickou pomoc i výuku na dálku nabízí také pedagogická fakulta

Repro: Žurnál UP
Pondělí 19. říjen 2020, 12:06 – Text: Milada Křížková Hronová

Pedagogická fakulta se připojuje k dobrovolnickým aktivitám Charity Olomouc. V návaznosti na projekt Liška online vyzývá studenty, aby se v rámci svých možností zapojili do pomoci při výuce na dálku. Pomoc jsou připraveni poskytnout i metodici a didaktici fakulty.

„Charita Olomouc nás oslovila a seznámila s projektem Liška online už před letními prázdninami. V září bylo připraveno Memorandum o spolupráci, která spočívá především v oblasti propagace dobrovolnictví a metodické podpoře dobrovolníků zapojených do projektu,“ řekla proděkanka pedagogické fakulty Petra Šobáňová. Dodala, že dobrovolnickou databázi Charity Olomouc naplňují nejen pedagogové, ale především studenti. Mohou to přitom být studenti jakékoliv fakulty. Charita Olomouc si zájemce, kteří by mohli vyučovat na dálku, sama prověřuje a proškoluje.

„Každému dobrovolníkovi je fakulta připravena metodicky pomoci. Tedy nebude-li si například vědět rady s vhodnou učebnicí nebo s tím, jak konkrétní téma učit, může se obrátit na naše didaktiky a metodiky. Pro dobrovolníky připravujeme i webinář, jenž se zaměří právě na didaktické aspekty toho, jak vyučovat na dálku,“ doplnila proděkanka fakulty.

Charita Olomouc má různé projekty a ne všechny se orientují na sociálně slabé rodiny. V projektu Liška online jde především o děti, které mají problém s učením a potřebují doučování. Pilotní fází prošel tento projekt už na jaře, kdy do něj vstoupilo deset dětí, které dobrovolníci na dálku doučovali. „V době zavřených škol až tři hodiny týdně. V době otevření škol podle potřeby jednu až dvě hodiny týdně. Dobrovolníci pomáhají dětem s domácími úkoly, procvičují s nimi probíranou látku nebo s dětmi probírají učivo, které děti ve škole zameškaly,“ popsala práci Jitka Laštůvková, zástupkyně vedoucího a koordinátorka SAS z Charity Olomouc.

Každý z dobrovolníků má podle ní možnost zvolit si věk dítěte i zaměření, tedy jaké předměty by chtěl doučovat. „V současné době je projekt v běhu, doučuje se asi desítka dětí. Komunikujeme se školami, aby nabídku předaly dále do rodin. Zároveň se i snažíme zajistit dostatečné množství dobrovolníků, abychom zvládli rychle reagovat na případnou poptávku. Jsme proto velmi rádi za spolupráci s Pedagogickou fakultou UP. Spousta dětí se vinou zavření škol probíranou látku nezvládlo naučit, a my tak díky této spolupráci můžeme kromě metodické pomoci i projekt rozšířit na větší počet dětí, kterým můžeme pomoci,“ zdůraznila Jitka Laštůvková.

Projekt Liška online je dlouhodobý – doučování neskončí po otevření škol nebo po odeznění krize. Charita Olomouc totiž vnímá zájem o tuto podporu i mimo krizové období a chce rodinám nabídnout pomocnou ruku v podpoře vzdělávání dětí v širším pojetí. Je pro ni důležité, aby vstup do projektu Liška online byl umožněn všem rodinám. V rámci projektu je možné pomoci rodinám i se zajištěním techniky, kterou je Charita Olomouc schopna zapůjčit ve spolupráci s Nadačním fondem IT People a jejich projektem Počítače dětem. Více ZDE. Zapojit se zájemci mouhou i před Dobrovolnické centrum UP ZDE. 

Liška online – je projekt, který nabízí doučování dětem ze základních škol z Olomouce a okolí. Probíhá online prostřednictvím Google Meet. Projekt nabízí rodinám dobrovolníka, který bude dítě doučovat až dvě hodiny týdně. Dále pomoc s plněním zadaných úkolů ze školy nebo s vysvětlením probíraného čiva. Nabízí také komunikaci s učitelem dítěte. Cena doučování 50 korun za hodinu, z nichž se hradí pouze režijní náklady. Individuálně se však lze dohodnout na nižší ceně. Pokud se chcete do projektu zapojit, můžete Charitu Olomouc kontaktovat na e-mailu doucovani@charitaolomouc.cz

Zpět