Pedagogická fakulta nabídla příměstské tábory

Příměstské tábory v režii pedagogické fakulty.
Foto: Archiv Centra celoživotního vzdělávání PdF UP
pátek 31. srpen 2018, 7:21 – Text: Milada Hronová

Centrum celoživotního vzdělávání pedagogické fakulty připravilo na prázdniny dva dětské příměstské tábory. První z nich se jmenoval Tvoříme s technickým materiálem“, druhý „Harry Potter aneb Vítejte v Bradavicích“. Potterovský týden se uskutečnil počátkem srpna a malí účastníci v něm prožívali nejrůznější dobrodružství. Doprovázely je studentky oborů Vychovatelství a Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku.

„Tábora se zúčastnilo šestadvacet dětí ve věku 6 – 12 let. A přesto, že bylo hodně horko, nezaháleli jsme. Děti splnily řadu kouzelnických zkoušek – například z lektvarů, bylinkářství, péče o kouzelné tvory, kouzelných formulí a obrany proti černé magii,“ řekla Pavla Vyhnálková z Ústavu pedagogiky a sociálních studií. Na táboře podle ní nechybělo ani přátelské famfrpálové utkání a kouzlení s hudbou.

„Ve středu děti podnikly dobrodružnou výpravu na Ovčí statek v Brníčku, kde se svezly koňským povozem, seznámily se s výrobou ovčího sýra, projely se na poníkovi, pozorovaly v potoce raky a vůbec zažily spoustu zajímavých věcí, které se ve městě zažít nedají. Všechno ale nebylo tak optimistické. Celý týden jsme žili pod stínem hrozby Lorda Voldemorta, že Bradavice brzy zničí. Bylo potřeba najít šest viteálů a jednou pro vždy se s tímto zlým černokněžníkem vypořádat. To se nám nakonec podařilo. Školu jsme osvobodili a své vítězství oslavili sladkou hostinou,“ dodala Pavla Vyhnálková.

Pedagogická fakulta UP nabízí příměstské tábory již druhým rokem. Podle Jany Vítkové z fakultního Centra celoživotního vzdělávání představují prostor, ve kterém dochází k mnohým setkáním. Na přípravě programu se podílejí pedagogové se studenty, řada dalších pedagogů fakulty a univerzity na tábory své děti přihlašuje.

„Snažíme se vytvořit přátelské a otevřené prostředí, v němž se budeme cítit dobře a snadněji se tak budeme učit nové věci. A učíme se opravdu všichni – nejen děti od dospělých, ale i dospělí od dětí. Děkujeme proto všem rodičům, kteří své děti na tábory přihlásili, a věříme, že tento mladý projekt bude i v dalších letech úspěšně pokračovat,“ shrnula Jana Vítková.