Katedra aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP zve na přednášku zaměřenou na problematiku tzv. replikační krize ve vědě, tentokrát s názvem „Proč korelace nestačí: Úvod do kauzální inference“.
O čem to bude?
Každá učebnice statistiky na první stránce tvrdí: „Korelace není kauzalita.“ Jenže dál už se o kauzalitě většinou nedočtete nic. A právě tato mezera má reálné důsledky! Naše schopnost shromažďovat data totiž výrazně předběhla naši schopnost z nich vyvozovat rozumné závěry.
Tento přednáškový blok nabízí úvod do kauzální inference. Jde o disciplínu, kterou vědec Judea Pearl označuje za jeden z nejvýznamnějších intelektuálních posunů datové vědy tohoto století. Ukážeme si, proč rutinní analytické postupy (s využitím regrese, kontrolních proměnných, p-hodnot) bez kauzálního rámce nestačí, co jsou DAGy (orientované acyklické grafy) a jak nám pomáhají myslet o datech jinak a proč stejná tabulka čísel může vést ke dvěma přesně opačným závěrům. Kromě teoretického rámce kauzální inference budou představeny praktické příklady s reálnými daty z biomedicínského výzkumu.
Kdy a kde?
Akce se uskuteční v úterý 15. září od 10:00 (ukončení cca ve 12:00) na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (třída Míru 117, budova NA, místnost 2.10).
Kdo tam bude přednášet?
• RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D., matematik (Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta)
• doc. Mgr. Ondřej Vencálek, Ph.D., statistik (Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta)
Pro koho?
Přednáškový blok je určen akademikům, výzkumníkům, studentům a všem, kteří pracují s observačními daty a chtějí se vyhnout nejčastějším kauzálním omylům. Nevyžaduje pokročilou matematiku, vyžaduje však ochotu přemýšlet o datech jinak.
Kde se registrovat na akci?
Pokud budete mít zájem o účast, prosím registrujte se zde. Registrace je možná do 13. září 2026.