Jak komunikovat s vyučujícími v režimu „off-line“

 1. Jak se dostat k univerzitnímu e-mailu: e-mail přes prohlížeč – pokud potřebujete přistupovat k elektronické poště z domova, můžete použít přístup pomocí webového prohlížeče, a nebudete tak potřebovat žádný specializovaný software (např. Outlook). Co pro to musíte udělat:
 2. Jak odevzdat zadanou semestrální práci ve STAGu – pokud Vám vyučující zadal seminární či jinou samostatnou práci a požaduje její odevzdání pomocí specializovaného modulu v rámci STAGu, můžete použít tuto naši nápovědu. Co pro to musíte udělat:
 3. Jak optimalizovat velikost souboru pro odevzdání seminární práce či výstupů z praxe – velikost souborů pro odevzdávání je v mnoha  systémech PdF omezená, protože disková uložiště mají omezenou kapacitu. Velikost odevzdávaných souborů je tedy potřebné optimalizovat, například převedením do formátu pdf. Co pro to musíte udělat:
  • Předpokládáme, že máte soubory vytvořené ve Wordu. I Word umožňuje ukládat soubory ve formátu pdf, který značně redukuje jejich datovou velikost. Jak uložit soubor ve formátu pdf, si můžete prohlédnout například zde nebo zde.
  • Pokud již soubor máte uložený ve formátu pdf, můžete dále optimalizovat jeho velikost. Postup najdete na této adrese.
 4. Další návody a postupy pro systém STAG si můžete prohlédnout na této adrese.

Jak pracovat s aplikacemi Office z domu

 1. Jak si naistalovat kancelářské aplikace do domácího počítače: Office 365 – pokud potřebujete i z domova pracovat s aplikacemi kancelářského balíku (Word, Excel PowerPoint aj.), můžete si je bezplatně nainstalovat také do domácího počítače. Co pro to musíte udělat:
 2. Jak vytvářet textové dokumenty z domova: MS Word 365 – pokud potřebujete i z domova vytvářet textové dokumenty v aplikaci MS Word, můžete si je bezplatně nainstalovat do domácího počítače. Co pro to musíte udělat:
  • Použijte postup pro stažení a instalaci, který naleznete zde.
  • Pro vlastní práci s touto aplikací můžete použít postupy a návody uvedené ve studijním textu, který si můžete otevřít či stáhnout zde.
 3. Jak vytvářet výukové prezentace z domova: MS PowerPoint 365 – pokud potřebujete i z domova vytvářet výukové prezentace v aplikaci MS PowerPoint, můžete si je bezplatně nainstalovat do domácího počítače. Co pro to musíte udělat:
  • Použijte postup pro stažení a instalaci, který naleznete zde.
  • Pro vlastní práci s touto aplikací můžete použít postupy a návody uvedené ve studijním textu, který si můžete otevřít či stáhnout zde.
 4. Jak vytvářet tabulky a grafy z domova: MS Excel 365 – pokud potřebujete i z domova vytvářet výukové prezentace v aplikaci MS PowerPoint, můžete si je bezplatně nainstalovat do domácího počítače. Co pro to musíte udělat:
  • Použijte postup pro stažení a instalaci, který naleznete zde.
  • Pro vlastní práci s touto aplikací můžete použít postupy a návody uvedené ve studijním textu, který si můžete otevřít či stáhnout zde.

Jak pracovat s LMS Unifor

 1. Jak se přihlásit do systému Unifor – mnoho vyučujících v této době zpřístupňuje vzdělávací obsah v LMS Unifor i studentům prezenčních forem vzdělávání, a je tedy možné, že Vás vyzvali k připojení do tohoto systému. Pro přístup do LMS Unifor nepotřebujete žádný specializovaný software, stačit bude počítač s připojením na internet. Co pro to musíte udělat:
 2. Jak poslat zprávu vyučujícímu v rámci LMS Unifor – pokud Vám vyučující zaslal zprávu a vy máte v LMS Unifor zpřístupněny výukové materiály, můžete i v rámci tohoto systému vyučujícímu zasílat zprávy (obdoba e-mailu). Co pro to musíte udělat:
 3. Další návody a postupy k LMS Unifor si můžete prohlédnout zde .

Jak komunikovat s vyučujícími „on-line“ pomocí videokonference

 1. Jak on-line komunikovat s kolegy či vyučujícími pomocí Skype – v případě, že jste si naistalovali Office 365, můžete využít i videokonferenční systém Skype, který se Vám se sadou Office nainstaloval. Co pro to musíte udělat:
 2. Jak on-line komunikovat s kolegy či vyučujícími pomocí Microsoft Teams – v případě, že jste si naistalovali Office 365, můžete využít i videokonferenční systém Teams, který se Vám se sadou Office nainstaloval. Co pro to musíte udělat:
  • Použijte postup pro stažení a instalaci, který naleznete zde.
  • Postup pro připojení se k existující videokonferenci v Microsoft Teams si můžete prohlédnout zde.
 3. Jak on-line komunikovat s kolegy či vyučujícími pomocí platformy ZOOM – jedná se o prémiovou videokonferenční platformu, umožňující videokonference v délce 40 minut zdarma až pro 300 účastníků. Pro videokonference delší než 40 minut je třeba, aby jejich svolavatel disponoval licencí. Co pro to musíte udělat:
  • Postup pro připojení se k existující videokonferenci přes webový prohlížeč si můžete prohlédnout zde.
 4. Jak on-line komunikovat s kolegy či vyučujícími pomocí platformy BigBlueButton – jedná se o bezplatnou videokonferenční platformu, umožňující videokonference v neomezené délce a pro neomezený počet účastníků. Co pro to musíte udělat:
  • Přihlaste se do BigBlueButton, použijte stejné přihlašovací údaje jako do portálu UP.
  • Pokud Vám nefungují přihlašovací údaje, použijte postupy uvedené zde.
  • Postup pro připojení se k existující videokonferenci přes webový prohlížeč si můžete prohlédnout zde
 5. Další návody a postupy pro použití videokonferenčních systémů si lze prohlédnout zde.