Pedagogická fakulta jde s dobou! Blíží se volby ochránce práv

Středa 24. leden 2024, 13:30 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

stejně jako některé další vysoké školy a fakulty v České republice přistupuje i Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ke zřízení institutu ochránce práv s cílem zajistit bezpečné, vstřícné a spravedlivé prostředí pro členy akademické obce i ostatní zaměstnance.

Je pro nás důležité, abychom vytvořili prostředí, kde se pěstuje kolegiální spolupráce a studenti i zaměstnanci fakulty se navzájem respektují. Nelze však vyloučit, že v rámci často složité interakce tisíců osob mohou nastat situace, v nichž se některý z účastníků daného vztahu může cítit poškozen na svých právech. Připravovaný institut ochránce práv je jedním z řady opatření, která činí fakulta v úsilí o zajištění rovných příležitostí.

Pravidla fungování institutu ochránce práv na PdF UP byla stanovena vnitřní normou č. PdF-B-23/16, účinnou od 2. ledna 2024. Platí, že primárně je činnost ochránců zaměřena na monitoring, podporu a řešení práv studentů. Do doby ustavení institutu ochránce s působností pro zaměstnance UP bude fakultní ochránce práv vykonávat svou působnost i ve prospěch zaměstnanců. V souladu s čl. 4 odst. 1 výše uvedené normy určuji časový harmonogram voleb ochránce práv na PdF UP, který je v příloze tohoto dopisu. Věřím, že připravovaný, historicky první, proces volby ochránců práv na naší fakultě a jejich první funkční období nám umožní dále zlepšovat pracovní a studijní prostředí fakulty.

Podrobný harmonogram celého volebního procesu je k nahlédnutí v příloze.