Cyklus Svět médií v 21. století přivítá Tomáše Etzlera

Foto: archiv Tomáše Etzlera, grafika: Jakub Konečný
Středa 13. říjen 2021, 10:33 – Text: Ondřej Moučka

Katedra českého jazyka a literatury navazuje po odmlce způsobené protipandemickými opatřeními na cyklus Svět médií v 21. století, který na fakultu přivádí zajímavé osobnosti ze světa žurnalistiky a médií. Cyklus je realizován katedrou českého jazyka a Centrem prevence rizikové virtuální komunikace v rámci naplňování konceptu Učitel21. Cílem cyklu je posílit nejen u studentů a studentek kompetence jako je mediální gramotnost, všeobecný rozhled a kritické myšlení. V minulosti mělo publikom možnost vyslechnout Daniela Stacha, Marka Wollnera či Víta Klusáka. Prvním hostem pokračování cyklu bude Tomáš Etzler.

Tomáš Etzler (*1963) je především novinář. Působil dlouhá léta jako stálý zpravodaj České televize v Číně, roky pracoval jako válečný zpravodaj pro CNN. Pracoval ve více než šedesáti zemích světa, získal za svou práci nesčetná ocenění, včetně ceny Emmy. V současné době přednáší, moderuje a píše. V kinech běží jeho celovečerní dokumentární film o Číně “Nebe". Na knižním trhu je čerstvě jeho prvotina "Novinářem v Číně. Co jsem to proboha udělal?"

Tváří v tvář Číně.
Intenzivní prožitky z Říše středu z pohledu zkušeného novináře, který v zemi strávil roky svého života. Autor komentuje současnou Čínu a její rostoucí vliv na globální dění.
Když Tomáš Etzler vystupoval v říjnu roku 2006 v Pekingu z letadla, Čínu prakticky neznal. V následujících sedmi letech však pracovně procestoval všechny její provincie, ztvárnil řadu silných příběhů a potkal stovky nezapomenutelných lidí. Jak se v zemi působí zahraničním novinářům, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží před světem skrýt? S čím se v totalitním režimu potýkají běžní lidé? Stává se Čína světovou mocností, jak někteří tvrdí? Může do ní vůbec dospět? Jsou rostoucí obavy ze země reálné? A jak to vlastně bylo s covidem? Čína nabádá k nekonečné řadě otázek na něž ne vždy existují jednoznačné odpovědi, ale jejichž odpovědi Tomáš dále hledá.

Stejně jako na předešlých akcích světa médií je součástí beseda s hostem, kde se můžete zeptat na to, co vás zajímá. Své dotazy můžete klást už teď přes slido.

Pro upozornění a aktuality se můžete přihlásit k události na Facebooku fakultu.  

Zpět