Ludmila H. Machová: Viability

Středa 14. únor 2024, 12:43 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

Zveme vás na vernisáž výstavy Ludmily H. Machové s názvem Viability, která proběhne 23. února 2024 od 17:00 hodin v prostoru Basement Gallery. Následně se můžete těšit také na diskusi s autorkou. Samotnou výstavu je pak možné zhlédnout do 20. března 2024.

V okrajových částech měst často najdeme opuštěné a chátrající industriální areály, které kdysi sloužily průmyslové výrobě. Dnes tato místa naplňují jiné procesy a obsahy, jedním z nich jsou i hutné porosty náletových dřevin. Rostlinné formy obrůstají tato místa nepatřící už jakoby nikomu, dlouho existující bez určitého zájmu. Jsou to paradoxně právě tato místa, kde dnes můžeme vidět živelnost přírody, která není domestikována ani jinak spravována člověkem. Agresivita průmyslové výroby byla nahrazena agresivitou plevelů, invazivních a náletových dřevin. Těm se tu daří navzdory (či možná i díky) často toxickému půdnímu složení. Ludmila H. Machová se těmto místům dlouhodobě věnuje, inspiruje se jimi a tematizuje je v malbách i objektové tvorbě. Pro Basement Gallery připravuje komplexní instalaci postindustriální přírody.

Ludmila Machová (*1990) vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě (ateliér malby). V roce 2014 absolvovala jednosemestrální stáž v rámci programu Erasmus na University of Porto, Faculty of Fine Arts v Portugalsku. V roce 2017 a 2018 se stala finalistkou Ceny Nadace VÚB. Zúčastnila se několika skupinových výstav doma (o.i Bratislava, Žilina, Topoľčany) i v zahraničí (Porto, Ostrava). V roce 2021 a 2022 participovala na festivalu DOM. Svou tvorbu představila i na množství samostatných výstav, například v Liptovské galerii P. M. Bohouně, v Městské galerii v Rimavské Sobotě nebo Nitranské galerii. Žije a tvoří v Bratislavě.

Ludmila H. Machová: Viability

místo: Basement Gallery (Umělecké centrum UP)

kurátor: David Bartoš

vernisáž: 23. února 2024, 17:00 hodin