Nové studijní normy upraví podobu kvalifikačních prací i státních závěrečných zkoušek

Foto: Lukáš Blokša
Čtvrtek 9. listopad 2023, 9:40 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

V těchto dnech se na Pedagogické fakultě UP finalizuje podoba dvou klíčových studijních norem, jež se vztahují jednak k podobě kvalifikačních prací a jednak k průběhu státních závěrečných zkoušek. Oba zmíněné dokumenty — vzešlé z participativního procesu — přinesou významné změny a reagují na dlouhodobé požadavky akademické obce a na její současné potřeby.

Problematiku kvalifikačních prací i státních závěrečných zkoušek budou nově kodifikovat dvě normy místo stávající jedné. Normy začnou platit v nejbližších dnech a protože se týkají téměř všech na fakultě, informujeme s předstihem o hlavních chystaných novinkách.

Norma nově rozděluje bakalářské a diplomové práce do čtyř typů — studující si tak zvolí, zda jejich kvalifikační práce bude mít podobu výzkumné práce s přehledem odborných poznatků či zpracování primárních dat, aplikační práce, anebo práce umělecké. Z těchto typů si studující v součinnosti se svým vedoucím zvolí ten nejvhodnější typ podle tématu, zaměření, cílů, ale i podle typu studijního programu a zaměření domovského pracoviště. Každý z typů je v normě detailně popsán.

Vedle typů kvalifikačních prací norma zevrubně popisuje i celkový proces jejich zadávání — od výběru tématu, jeho zadání v systému IS STAG, odevzdání až po obhajobu. Nově bude také nastavena v  IS STAG nutnost schvalování témat garantem studijních programů.

Norma přináší zásadní změnu, po které již delší dobu volají studenti a studentky. Nově bude možné vykonat státní závěrečnou zkoušku bez nutnosti odevzdání kompletní kvalifikační práce; počítá se s možností, že studenti budou mít práci v době státnic v určitém stádiu rozpracování a finalizovat ji mohou až po vykonání státních závěrečných zkoušek.

Proděkanka pro studium doc. Radka Dofková, Ph.D. si od toho slibuje zkvalitnění odevzdaných prací. „Studující budou i nyní vedeni k tomu, aby na bakalářské nebo diplomové práci pracovali průběžně ve spolupráci s vedoucím práce. Studentům vycházíme vstříc, neboť k nim přistupujeme jako k dospělým a zodpovědným jedincům – na jednu stranu jim toto opatření dá větší svobodu při organizaci svého studia, na druhou stranu budou mít větší zodpovědnost za jeho úspěšné dokončení. Studující musí mít na vědomí, že jsou sami povinni zajistit odevzdání práce tak, aby její obhajobu bylo možno uskutečnit nejpozději do dvou let po splnění všech studijních povinností.“

Novelizací prošla také podoba posudků na bakalářské a diplomové práce, přičemž nově nastavená kritéria hodnocení kvalifikačních prací reagují na aktuální normu a nabízejí studujícím podrobnější zpětnou vazbu, než tomu bylo v minulosti. Nově jsou dále v posudcích explicitně vyjádřena také tzv. nepodkročitelná kritéria, mezi která patří to, že daná kvalifikační práce splňuje předepsané náležitosti a je autorským dílem studenta nebo studentky. Znamená to, že v případě, že práce nesplňuje stanovený rozsah a/nebo je hodnocena jako plagiát, nemůže být doporučena k obhajobě.

Důležitou oblastí, na kterou norma reaguje, je tak i problematika plagiátorství. Kromě bližší specifikace je v rámci normy rovněž kodifikován proces posouzení případného plagiátorství a jeho následné řešení.

Podle proděkanky pro studium doc. Radky Dofkové, Ph.D., jež celý proces vzniku normy garantovala, se v této chvíli oba normativní dokumenty finalizují. Práce na normách přitom trvaly téměř rok. „Věříme, že nová norma povede ke kvalitnějším a lépe zpracovaným kvalifikačním pracím. Těší mě, že se do práce na těchto klíčových normách zapojili také zástupci a zástupkyně z různých pracovišť a grémií. Ráda bych jim poděkovala za spolupráci. Zvláště vyzdvihnout bych chtěla roli doc. Marečkové, pod jejímž vedením pracovní skupina na dokumentech pracovala a jejíž zkušenosti činnost skupiny velmi obohatily.“ Normy vznikaly na základě širokého participativního procesu a za spolupráce vedoucích kateder a ústavu, vedení fakulty, studentského zástupce Akademického senátu PdF a senátní Legislativní komise. V současné době probíhají dokončovací fáze tak, aby obě nové normy nabyly účinnosti nejpozději k 15. listopadu 2023.