Vlčí máky na pedagogické fakultě

Foto: Alžběta Gregorová
Středa 1. listopad 2023, 10:15 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

Stejně jako v minulých letech se Pedagogická fakulta UP připojila k veřejné sbírce ke Dni veteránů. Zájemci mohou až do 30. listopadu přispět zakoupením stylizovaného vlčího máku a uctít tak památku válečných veteránů.

V případě, že chcete veterány podpořit, stačí najít jednu z několika speciálních kasiček umístěných na budovách fakulty a za dobrovolný příspěvek 50 Kč si můžete odnést stylizovaný vlčí mák, který se dá připnout na klopu.

Přímo na pedagogické fakultě se nachází tři sbírková místa, kde je možné přispět; v hlavní budově na Žižkově náměstí se nachází kasička v přízemí u informací, další kasičku naleznete na vrátnici Uměleckého centra UP. Nově si můžete vlčí mák odnést také z fakultní budovy v Purkrabské ulici, kasička je zde umístěna v přízemí. Výtěžek sbírky bude využit ke zpracování dalších příběhů bojovníků za svobodu v rámci projektu Paměť národa a k podpoře Centra pomoci Paměti národa.

Uctění památky padlých připadá už od roku 1919 na výročí příměří podepsaného na konci první světové války, tedy na 11. listopadu, a například ve Velké Británii je tradičně spojeno se dvěma minutami ticha, které se drží od 11 hodin. V České republice se ale 11. listopad jako Den válečných veteránů začal připomínat až nedávno; významným dnem byl totiž vyhlášen až v roce 2004. Samotný vlčí mák se stal symbolem válečných veteránů především díky básni Na flanderských polích, kterou napsal kanadský vojenský chirurg John McCrae. Květy vlčích máků totiž zdobily hroby vojáků padlých na západní frontě.