Věda a výzkum na PdF
Vědecko-výzkumná činnost na PdF UP je soustředěna v širokém spektru edukačních věd, a to jak učitelských, tak neučitelských. Spektrum se rozprostírá od obecné pedagogiky a didaktiky přes různé specializace v pedagogice, např. speciální pedagogiku, sociální pedagogiku aj., až po jednotlivé oborové didaktiky. Vzdělávání budoucích učitelů, formování české edukační reality a rozvoj vzdělávací soustavy České republiky na základě vědeckých důkazů patří k prioritám fakulty. Důraz je kladen na excelenci ve výzkumu, interdisciplinaritu poznání a internacionalizaci bádání.
Oddělení pro vědu, výzkum a doktorská studia poskytuje podporu akademickým pracovníkům a doktorandům při realizaci externích projektů tuzemských a zahraničních poskytovatelů (TA ČR, GA ČR, , ERASMUS+, Evropská unie – Horizont Evropa (Akce MSCA, ERC granty atd.), Kreativní Evropa, Digitální Evropa, a jiné), a taktéž interních grantových schémat – celouniverzitní studentské soutěže IGA (podpora specifického výzkumu doktorandů a akademiků), Grantového fondu děkana, Juniorských grantů atd. Oddělení zajišťuje administraci rigorózního řízení, ve spolupráci s kanceláří děkana pak profesorských a habilitačních řízení a veškerou agendu Vědecké rady PdF UP.
PdF UP má akreditováno sedm doktorských studijních programů v českém jazyce a tři doktorské studijní programy v anglickém jazyce. Doktorské studium je zaměřeno na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost talentovaných studentů, budoucích akademických pracovníků, a je proto vhodné zejména pro uchazeče, kteří chtějí přispět k rozvoji vědy nebo přemýšlejí o kariéře v akademické sféře. Cílem doktorského studia je připravit vzdělané odborníky schopné samostatné vědecko-výzkumné práce.
Oddělení vědy, výzkumu a doktorských studií
Etická komise
Etická komise hodnotí obecné aspekty etiky ve výzkumu a ochrany důležitých zájmů účastníků výzkumu a dbá na dodržování minimálního etického standardu při vědecko-výzkumné činnosti. Komise se zabývá etickými aspekty výzkumu prováděného na PdF UP.
Norma a dokumenty
- Vnitřní norma PdF-B-23/07 Etická komise pro oblast vědy a výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
- Žádost o vyjádření Etické komise pro výzkum PdF UP k výzkumnému projektu
- Request for the Statement of the Research Ethics Committee of PdF UP Concerning a Research Project
Kontaktní osoba: Mgr. Renáta Chalupová
Ediční činnost
Ediční činnost na PdF UP, jež spadá do oblasti hodnocení Ediční komise PdF UP, je vydávání periodického a neperiodického tisku (v klasické tištěné i elektronické podobě) ve Vydavatelství UP.
Normy a informace
- Vnitřní norma PdF-B-23/04 Ediční činnost na PdF UP [*.pdf]
- Vnitřní norma UP Ediční činnost Univerzity Palackého v Olomouci R-B-24/20 (dostupná po přihlášení)
- Editorial activity of Palacký University Press
- Jak vydat knihu
- Formuláře
Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Dvořáková, Dis.
Publikační činnost
Publikační fond
Před zažádáním o příspěvek z Publikačního fondu si prosím prostudujte Vyhlášení publikačního fondu 2025 a poté vyplňte příslušný formulář níže.
- Formulář č. 1: Podpora publikace výstupů v indexovaných mezinárodních časopisech
- Formulář č. 2: Podpora publikace vysoce kvalitních monografií v cizím jazyce
- Formulář č. 3: Podpora publikace kvalitních monografií v českém či slovenském jazyce a kapitol v monografiích ve světovém jazyce
- Formulář č. 4: Podpora přípravy grantových žádostí
- Žádost o úhradu poplatků
- Pokyn k přeúčtování
Kontaktní osoba: Mgr. Tereza Tomančáková
Odborné časopisy vydávané na PdF UP
e-Pedagogium
Časopis e-Pedagogium je nezávislý recenzovaný odborný časopis pro interdisciplinární výzkum v pedagogice, s ohledem na pedagogiku, speciální pedagogiku, pedagogickou psychologii a didaktiky oborů. Svým obsahem je zaměřen na prezentaci teoretických a přehledových studií, výzkumných sdělení a odborných prací. Redakce vítá všechny rukopisy, které obsahově odpovídají vymezeným oblastem. Časopis vychází čtyřikrát ročně v elektronické formě na webových stránkách Univerzity Palackého v Olomouci, a to ve dvou číslech českých a dvou číslech anglických. V tištěné podobě je vydáván prostřednictvím Vydavatelství UP v Olomouci. Prodej tištěné verze zajišťuje redakce časopisu.
Webové stránky časopisu e-Pedagogium
Časopis JTIE
JTIE (Journal of Technology and Information Education) je nezávislý vědecko-odborný časopis, který se zaměřuje na publikování výsledků výzkumných šetření, teoretických studií a odborných prací z oblasti technické výchovy, informační výchovy a příbuzných disciplín. Časopis vychází dvakrát ročně.
Civilia
Civilia: odborná revue pro oborovou didaktiku společenských věd je časopis, v němž jsou publikovány původní studie (teoretické, empirické i přehledové), diskusní příspěvky, zprávy a recenze z oblasti společenských věd (zejména filosofie, etiky, historie a politologie) a také z didaktiky humanitních a společenských věd (aktuální trendy a reflexe oborové didaktiky společenských věd v praxi). Časopis vychází dvakrát ročně, přičemž publikovat na jeho stránkách mají možnost nejen domácí a zahraniční renomovaní autoři, ale prostor je poskytován rovněž studentům doktorského studia.
Webové stránky časopisu Civilia
MAGISTER: reflexe primárního a preprimárního vzdělávání ve výzkumu
Periodikum vzniká za účelem prezentace současného výzkumu v České republice i v zahraničí se zaměřením na primární a preprimární vzdělávání. Chceme umožnit publikovat výsledky původního výzkumu ve specifické oblasti vzdělávací soustavy. Filosofií poslání časopisu je pravidelně shromažďovat informace a konstruovat výsledky empirického zkoumání, jejichž výstupem by měla být analýza návaznosti poznatkové linie.
Časopis je produkován pravidelně 2x ročně (červen / prosinec) za spoluúčasti Katedry primární a preprimární pedagogiky a Katedry psychologie a patopsychologie Pedagogické fakulty UP pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci.
ISSN 1805-7152
Webové stránky časopisu: kpv.upol.cz (připravují se)
Kultura, umění a výchova
Odborné recenzované periodikum. Vychází dvakrát ročně. Zaměřuje se na mezioborovou komunikaci a výměnu poznatků v rozmanitých oblastech společenských věd, které spojuje zájem o kulturu, umění a jejich výchovný potenciál. Časopis má svůj profil také na Facebooku a je otevřen diskusím čtenářů. Vznik časopisu i jeho vydávání financuje projekt Vizuální komunikace - otevřený prostor k výchově a vzdělávání podpořený Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky.
Webové stránky časopisu Kultura, umění a výchova
The Elementary Mathematics Education Journal
The Elementary Mathematics Education Journal is a free electronic journal published by the Department of Mathematics Faculty of Education Palacky University in Olomouc which creates an area for discussion of issues in elementary mathematics education theory, innovations and research in education of mathematics teachers at primary and preprimary school levels, current problems and trends in mathematics education, assessment and evaluation in mathematics education, digital technology in mathematics education, psychology in mathematics education and also realized research in mathematics education.
This journal was founded on the initiative of academics and researchers of the Visegrad Four countries, but is open to all experts who deal with this issue.
Webové stránky časopisu EME http://emejournal.upol.cz/
OBD
Evidence publikační činnosti fakulty probíhá v systému OBD, který je dostupný po přihlášení do Portálu UP. Pravidla vkládání výstupů do OBD upravuje směrnice rektora B3-10/6-SR (Evidence publikační činnosti na univerzitě Palackého v Olomouci).
Identifikátor ORCID ID
Na základě vnitřní normy R-B-18/01 (Zavedení personálních identifikátorů k určení jednoznačné identifikace původců výsledků vědy a výzkumu na Univerzitě Palackého v Olomouci) je u akademických pracovníků a studentů DSP povinné zřízení osobního identifikátoru ORCID ID a jeho následné uložení do profilu v OBD. Podrobný návod je umístěn na oficiálních stránkách Wiki Univerzity Palackého v Olomouci: https://wiki.upol.cz/upwiki/ORCID.
Kontaktní osoba: Ing. Igor Škarabella; igor.skarabella@upol.cz; tel. +420 585 635 011.
Tvůrčí volno
Tvůrčí volno je určeno akademickým pracovníkům, kteří
a) dokončují přípravu k zahájení kvalifikačního řízení (například dokončení habilitační práce či vytvoření předpokladů pro řízení ke jmenování profesorem);
b) hodlají vytvořit významný vědecký či pedagogický výsledek;
c) mají záměr vyjet do zahraničí a načerpat tam zkušenosti a poznatky zásadní pro další odborný rozvoj a působení na fakultě.
Žádost o tvůrčí volno se předkládá v termínu, který je upřesňován ve vyhlášeném výběrovém řízení, a to vždy v květnu a prosinci pro následující semestr akademického roku.
Dokumenty:
- PdF-B-22/3 Podmínky poskytnutí a čerpání tvůrčího volna na PdF UP (upol.cz)
- Žádost o poskytnutí tvůrčího volna
- Závěrečná zpráva čerpání tvůrčího volna
Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Dvořáková, Dis.
Mozaika poznání
- Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Dvořáková, Dis.
Cena děkana
Posláním Ceny děkana Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je podpora významné a mimořádné aktivity studentů všech studijních programů v prezenční i kombinované formě studia.
Cenu uděluje děkan PdF UP za každý akademický rok. Návrhy na udělení Ceny mohou podávat akademičtí pracovníci PdF UP či sami uchazeči do 30. září za právě uplynulý akademický rok.
O cenu se mohou studenti ucházet v následujících oblastech:
- obory učitelské;
- obory neučitelské nebo
- umělecká činnost a tvorba.
Písemný návrh na udělení Ceny děkana obsahuje:
- jméno a příjmení studenta nebo absolventa, bydliště, tel. kontakt, e-mail (soukromý e-mailový kontakt v případě, že se jedná o absolventa v daném akademickém roce);
- studijní program/obor, který student studuje nebo absolvent řádně ukončil;
- stručný životopis studenta nebo absolventa;
- seznam publikovaných vědeckých prací a doklady o výsledcích vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti a
- zdůvodnění návrhu na udělení Ceny.
Návrh se všemi uvedenými náležitostmi se předkládá ve dvou vyhotoveních (listinném a elektronickém). Realizace uměleckého díla se může doložit fotografickým, audiovizuálním, případně jiným záznamem. Práce mohou být vytvořeny individuálně nebo týmově a ideálně by se mělo jednat např. o články publikované v odborných časopisech, monografie, zásadní postery či příspěvky prezentované na konferencích, inovativní umělecká díla apod. Výjimečně mohou být předloženy i mimořádně kvalitní kvalifikační práce či jejich ucelené části.
Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Dvořáková, Dis.