Rezignace proděkana pro vědu, výzkum a doktorská studia a změna v řízení agendy

Foto: Alžběta Gregorová
Pátek 15. březen 2024, 10:46 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

Ke dni 13. března 2024 rezignoval na svou funkci proděkana pro vědu, výzkum a doktorská studia doc. PhDr. Stanislav Štěpáník, Ph.D. Děkan fakulty doc. Vojtech Regec, Ph.D., a odstupující proděkan pro vědu, výzkum a doktorská studia seznámili s tímto rozhodnutím členky a členy Akademického senátu PdF UP na jeho zasedání dne 13. března 2024.

Docent Stanislav Štěpáník pronesl vyjádření (viz níže jeho plnou verzi), v němž bilancoval své působení ve funkci a vysvětlil důvody své rezignace. Děkan fakulty poděkoval doc. Štěpáníkovi za jeho dosavadní práci pro fakultu a akademickou obec. Vyjádřil lítost a zároveň — vzhledem k uvedeným důvodům — i pochopení pro jeho rozhodnutí. Během jednání Akademického senátu PdF se následně rozvinula široká diskuse, v rámci níž od řady senátorů a senátorek zaznělo poděkování dosavadnímu proděkanovi a ocenění jeho práce. Poděkování panu proděkanovi za spolupráci se studujícími a za vstřícný, lidský přístup vyslovila za minulou i současnou studentskou kurii rovněž Mgr. Šlesingrová. Někteří členové AS PdF vyjádřili znepokojení nad informacemi sdělenými doc. Štěpáníkem a v závěru diskuse přijal AS PdF v souvislosti s rezignací proděkana toto usnesení:

AS PdF projednal a bere na vědomí rezignaci doc. PhDr. Stanislava Štěpáníka, Ph.D., na funkci proděkana pro vědu, výzkum a doktorská studia. V této souvislosti oceňuje práci pana proděkana a děkuje mu za jeho přínos pro rozvoj vědy a výzkumu na PdF UP v Olomouci i spolupráci s AS PdF UP.

S účinností od 14. března 2024 jsou na nezbytnou dobu pověřeni výkonem vybraných agend úseku vědy, výzkumu a doktorských studií dosavadní statutární zástupci pana děkana.

Doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D., 1. zástupkyně děkana a proděkanka vnější vztahy a inovace, bude řídit následující agendu:

• Vědecká rada PdF UP, habilitační a profesorská řízení,
  • realizace doktorských studijních programů,
  • stipendia studentů doktorských studijních programů,
  • rigorózní řízení,
  • ediční činnost včetně její evidence a výkaznictví,
  • odborná vědecká periodika vydávaná na PdF UP,
  • příprava a organizace udělování cen PdF UP,
  • spolupráce s třetími osobami v oblasti vědy, výzkumu a doktorského studia.

Prof. Mgr. PaedDr. Jan Michalík, Ph.D., 2. zástupce děkana a proděkan pro legislativu, organizaci a rozvoj, bude řídit následující agendu:

• tuzemské a mezinárodní výzkumné, vědecké a další aktivity v rámci tvůrčí činnosti akademických a vědeckých pracovníků PdF UP,
  • příprava a navrhování koncepce rozvoje výzkumných, vědeckých, uměleckých a dalších tvůrčích činností na PdF UP, její koordinace a dohled nad realizací,
  • příprava smluv o vědecké spolupráci a grantových smluv ve spolupráci s tajemníkem PdF UP,
  • evidence výsledků vědecko-výzkumné, umělecké a další tvůrčí činnosti na PdF UP (RIV, OBD atd.),
  • grantové soutěže na PdF UP (IGA, interní granty),
  • poradenská činnost při přípravě a podávání grantových přihlášek.

Vyjádření odstupujícího proděkana pro vědu, výzkum a doktorská studia doc. PhDr. Stanislava Štěpáníka, Ph.D. (link)