Noc plná vzdělávacích aktivit v pojetí J. A. Komenského

Noc vědců na PdF UP.
Foto: archiv KTIV PdF UP
pondělí 8. říjen 2018, 16:31

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého se již tradičně připojuje k celoevropské popularizační akci Noc vědců. V rámci ní je možné se přesvědčit, že věda, technika a umění umí být nejen užitečnými, ale i zábavnými, hravými a poutavými. Pod vlivem strhující atmosféry účastníci měli možnost zjistit, že vědci technici, vynálezci a umělci rozhodně nejsou nudní lidé, a že dokáží své obory poutavým způsobem prezentovat veřejnosti. Na pedagogické fakultě je Noc vědců pojímána formou workshopů, experimentů, zábavných show i sportovních aktivit. Dveře byly otevřeny i tam, kde byste přes den marně klepali.

Lidé měli možnost zažít noc plnou nevšedních aktivit v rámci oborů, které jsou na fakultě pěstovány, a je možné je zde i studovat. Mohli tak proniknout do světa vzdělávání v pojetí J. A. Komenského, byla to opravdu ukázková „škola hrou“. Návštěvníci mohli rozvíjet myšlení prostřednictvím hlavolamů, dotknout se živé přírody, zažít zábavnou matematiku, rozvinout své společenské povědomí, tisknout na 3D tiskárnách, vytvořit uměleckou fotografii, gravírovat laserem, programovat nespočet robotů, poznat zdravý životní styl, tvořit ze dřeva či jiných přírodních anebo netradičních materiálů. Vysoký zájem byl i o to, prakticky si vyzkoušet, jaké je to žít s handicapem, s nadváhou nebo žít v období stáří. Různě zaměřených aktivit bylo celkem přes 80, což bylo o něco více než v loňském ročníku.  

Během jednoho večera fakultu navštívilo kvantum zájemců, a to od těch nejmenších až po 99 let. Specifikem opět bylo, že návštěvníci se na vše kolem mohli nejen dívat, ale především tvořit, přemýšlet, zkoušet, bádat a objevovat. Aktivity mnohé z nich nadchly tak, že měli problém odejít. Fotogalerie Noci vědců 2018 bude dostupná ZDE.

Doc. Jiří Dostál, katedra technické a informační výchovy PdF UP