Pedagogická fakulta Univerzity Palackého se již tradičně připojuje k celoevropské popularizační akci Noc vědců. V rámci ní se je možné se přesvědčit, že věda umí být zábavná, hravá, poutavá, že její nositelé, vědci, rozhodně nenosí bílé pláště neustále…. Na fakultě je pojímána formou populárně-vzdělávacích přednášek, workshopů, experimentů, zábavných show, hudebních vystoupení, a jsou otevřené dveře tam, kde byste přes den marně klepali.

Tuto akci spolu s ostatními organizuje Katedra technické a informační výchovy.

Více informací na www.noc-vedcu.cz

Ročník 2018

Termín ročníku 2018: 5. 10. 2018

Tématem ročníku 2018 je 100 LET ČESKÉ VĚDY. 

Prožijte s celou rodinou netradiční noc plnou vědy a poznání v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci. Poznejte skutečné vědce, postavte si vlastního robota nebo odhalte tajemství lidského mozku. To vše a desítky dalších zábavných aktivit vás čekají na většině fakult Univerzity Palackého vč. Pedagogické fakulty. 

Pořadatel Noci vědců na Pedagogické fakultě: Katedra technické a informační výchovy

V případě, že chcete participovat na organizaci Noci vědců, prostřednictvím organizace určité aktivity a jste studentem Pedagogické fakulty zašlete pro registraci následující údaje na e-mail jaromir.basler@upol.cz 

  • Jméno a příjmení          
  • Studijní obor    
  • Číslo studenta (např. D170524)               
  • Emailová adresa studenta             
  • Garant aktivity (akademik)

Ročník 2017

Termín ročníku 2017: 6. 10. 2017

Tématem ročníku 2017 je Mobilita – Svět je v pohybu. Přemisťují se lidé, zboží i informace. Nic nezůstává v klidu. Jaké místo má v tom všem věda? Jak k celosvětové mobilitě přispívá? Kam nás posouvá a kam míří? To je otázka pro Noc vědců 2017.

Prožijte s celou rodinou netradiční noc plnou vědy a poznání v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci. Poznejte skutečné vědce, postavte si vlastního robota nebo odhalte tajemství lidského mozku. To vše a desítky dalších zábavných aktivit vás čekají na většině fakult Univerzity Palackého a v Pevnosti poznání.

Pedagogická fakulta

Budova Pedagogické fakulty UP, Žižkovo nám. 951/5

V rámci ročníku byly začleněny např. tyto aktivity:

Je Frankfurt Bankfurt? (jazyková hra se zeměpisnými názvy)
Místní a pomístní názvy v cizině představují pro cestovatele výzvu. Musí se v nich zorientovat, alespoň chvíli si je pamatovat, nebo i rozlišit, co znamenají tj. přeložit si je. Jejich prostřednictvím si dokonce může rozšířit svou slovní zásobu. Navrhovaná aktivita vychází z autentické, satiricky pojaté mapy Německa, na níž jsou názvy měst aj. pozměněny (např. dřívější Ost-Berlin a West-Berlin se změnily na Rost-Berlin/Rest-Berlin tzn. rezavý a zbytkový Berlín). Úkolem účastníků by bylo rekonstruovat původní správný název města a zároveň odkrýt vtip nového pojmenování. Satirický materiál skýtá zábavu a napětí při luštění a zároveň poučení nebo obnovení pozapomenuté slovní zásoby. Něco podobného (textová mapa) nedávno vytvořil server mapy.cz.

Roboti v akci!   
Přijděte si sestavit svého robota z LEGO WeDo a LEGO Robot.

Šikulova dílna – tvoření ze dřeva   
Dívej, jak jsem šikovný. Umím vyrobit okrasnou tužku, která píše.

Prozkoumejme přírodu mikroskopem! 
Mikroskopické praktikum – propojujícím tématem bude „pohyb pod mikroskopem“.

Decoupage  
Vlastnoruční výroba skleněného dekorativního svícnu pomocí ubrouskové techniky.

Ekotvoření 
Ohýbáním, lepením a malováním vytvoříme krásné sovičky.

Kdo to tak zašmodrchal?
Učíme se vázat uzly.

Hlavolamy      

Až budeš starý… 
Simulace stáří – vyzkoušíte si pomůcku, která simuluje stáří v několika směrech: omezení hybnosti hlavních kloubů, zvýšení hmotnosti určitých částí těla, včetně změny vzpřímeného postoje člověka, dále pak deformace zrakového a sluchového aparátu.

Strome, kolik máš roků?
Určování stáří dřevin (listnatých, jehličnatých).

Poznej, k čemu to slouží! 
Poznávání nářadí a nástrojů pro ruční zpracování dřeva a kovů.

Simulace těhotenství   
Vyzkoušejte pomůcku simulující graviditu ve 3. trimestru těhotenství.

Quilling 
Zábavná výroba svícnu z proužků papíru stáčením a formováním do trojrozměrných tvarů.

Opilecké brýle 
Pomůcka simuluje rozšířené vidění a zkreslenou prostorovou orientaci vlivem konzumace alkoholu.

A přece se točí!
Ukázky funkce parního stroje a Stirlingova motoru (funkční modely).

IT technologie ve vzdělávání
3D virtuální realita (Oculus Rift HD model 2017 s pohybovými senzory, Google Cardboard, Google Glass), Ozoboti, BeeBot, magnetická levitace s levitrony, laserové gravírování (do dřeva či papíru), 3D tisk (výroba 3D výrobků z PLA), Sphero a BB8, minidrony, laserová klávesnice, špiónské technologie (špiónské brýle, špiónské tužky, keyloggery), LeapMotion, neviditelné kreslení s UV inkoustem.