Noc vědců

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého se již tradičně připojuje k celoevropské popularizační akci Noc vědců. V rámci ní je možné se přesvědčit, že technika, umění, přírodní, společenské a další vědy umí být nejen užitečnými, ale i zábavnými, hravými a poutavými. Pod vlivem senzační atmosféry zjistíte, že technici, vynálezci, vědci a umělci rozhodně nejsou nudní lidé. Třeba právě vy na této noci zjistíte, že technika a informatika jsou prestižními obory a budete je chtít u nás studovat!    

Na fakultě je pojímána formou workshopů, experimentů, zábavných show a sportovních aktivit. Otevíráme dveře tam, kde byste přes den marně klepali. Během jednoho večera nás obvykle navštíví tisíce lidí, a to od těch nejmenších až po 99 let. Specifikem naší fakulty je, že se na vše kolem nejen díváte, ale především tvoříte, přemýšlíte, zkoušíte a objevujete. Aktivity vás chytnou tak, že budete mít problém odejít!


Ročník 2018

Termín ročníku 2018: 5. 10. 2018

Tématem ročníku 2018 bylo 100 LET ČESKÉ VĚDY. 

Návštěvníci naší katedry měli možnost zažít neskutečnou atmosféru plnou nevšedních aktivit ze světa robotiky, techniky, informačních technologií a prakticko-činnostně pojatých dílniček. V akci bylo nasazeno více než 2100 přemýšlivých dětí a dospělých v roli návštěvníků, 78 robotů, čtyři 3D tiskárny, mnoho 3D per pro ruční tisk, spousta pilek, kladívek, pilníků, pracovních stolů…, které při tvoření prakticky využívali a ovládali návštěvníci všech věkových kategorií.

Technika již dávno není jen o prostém řezání materiálu na bázi dřeva, kovu, plastu, o šroubováni, zatloukáni hřebíků a o pouhé manuální činnosti... Je a musí být především o přemýšlení, o nápadech, o neobvyklých technických řešeních na bázi moderních technologií, která bývají mnohdy i jednodušší, než jakými se na první pohled zdají být. Samozřejmě, jen nápad nestačí, potom je ho třeba rovněž zkonstruovat (vyrobit), a při tom vzít kladívko, pilku, brusku, vrtačku, šroubovák, kleště a další nářadí do ruky.

Technika má smysl, mladou generaci neskutečně zajímá a tvoření je enormně baví! Jen je třeba jim dat dostatek příležitostí!

Více fotografií můžete shlédnout na oficiálních Facebookových stránkách zde. Pokud nechcete zmeškat žádné nové příspěvky a fotografie staňte se našimi fanoušky ještě dnes!


Ročník 2017

Termín ročníku 2017: 6. 10. 2017

Tématem ročníku 2017 byla Mobilita – Svět je v pohybu. Přemisťují se lidé, zboží i informace. Nic nezůstává v klidu. Jaké místo má v tom všem věda? Jak k celosvětové mobilitě přispívá? Kam nás posouvá a kam míří? To byly otázky pro Noc vědců 2017.

Návštěvníci prožili s celou rodinou netradiční noc plnou vědy a poznání v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci. Poznali skutečné vědce, postavili si vlastní roboty, pracovali s technickým materiálem. To vše a desítky dalších zábavných aktivit.