TECHNOCHALLENGE - TECHNICKÁ SOUTĚŽ PRO ŽÁKY

Katedra technické a informační výchovy realizuje každým rokem Technickou soutěž zaměřenou na tvůrčí technickou dovednost žáků základních škol v České republice. 


Ročník 2020

6. ROČNÍK TECHNOCHALLENGE VYHLÁŠEN

Sotva skončil velmi úspěšný 5. ročník technické soutěže pro žáky základních škol, evidovali jsme z řad účastníků, učitelů a ředitelů základních škol dotazy, zda budeme pořádat i další ročník soutěže v roce 2020. Takto velký zájem nás těší a motivuje.

Již nyní s předstihem jsme potěšeni oznámit, že Katedra technické a informační výchovy, Pedagogické fakulty UP, vyhlašuje 6. ročník TechnoChallenge.

Jako každý rok se v soutěži zaměřujeme na vytvoření jedinečných podmínek pro rozvoj a uplatnění tvůrčích technických dovedností žáků 2. stupně základních škol. S každým uplynulým ročníkem se učíme i my. Naší snahou je posouvat úroveň soutěže k lepšímu. Přípravy nadcházejícího ročníku jsou v plném proudu a s nesmírnou radostí můžeme ohlásit navázání spolupráce s mezinárodní společností Honeywell Aerospace Olomouc, která se stala generálním partnerem soutěže.

Více informací o soutěži naleznete v pozvánce ZDE

Ročník 2019

5. ROČNÍK TECHNOCHALLENGE JIŽ ZNÁ SVÉ VÍTĚZE

Zájem o technickou soutěž byl letos rekordní, neboť přihlášky čítaly na 130 žáků a žákyň z více jak dvou desítek základních škol z různých koutů České republiky. Finálového kola soutěže 5. 6. 2019 se účastnilo 20 žáků a žákyň, kteří se probojovali semifinálovým kolem. Technickým úkolem pro finalisty bylo navrhnout a zhotovit model na téma: „Rozhledna – svět očima z výšky“. Soutěž v letošním roce zaštítily významné osobnosti jako: rektor Univerzity Palackého, hejtman Olomouckého kraje, primátor statutárního města Olomouc nebo děkanka pedagogické fakulty UP. Hlavními partnery soutěže se stali Olomoucký kraj, Univerzita Palackého, Precheza a.s. a Meopta – optika s.r.o. 

I tento ročník potvrdil šikovnost a zručnost děvčat, které se umisťovaly mezi nejlepšími. 

Kompletní fotogalerie ke shlédnutí zde

Výsledky letošního finále kategorie STAR:

Základní škola

Soutěžící

Třída

Umístění

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28

Amálie

Drahotuská

8

1.

Základní škola a Mateřská škola Lutín příspěvková organizace

Rosalia

Marabeti

7

2.

Základní škola a Gymnázium města Konice

Kristýna

Přikrylová

7

3.

 Pořadí výsledků finále TechnoChallenge:

Základní škola

Soutěžící

Třída

Umístění

ZŠ Šumperk, Šumavská 21

Vít

Skala

9

1. (starší kategorie)

ZŠ Vodní - Mohelnice

Lukáš

Bittner

8

2. (starší kategorie)

Základní škola a Gymnázium města Konice

Samuel

Rapčák

9

3. (starší kategorie)

Základní škola, Praha 9-Kyje

Jiří

Pecka

7

1. (mladší kategorie)

ZŠ Přerov - Svisle

David

Baďura

6

2. (mladší kategorie)

Základní škola a Gymnázium města Konice

Markéta

Krčová

7

3. (mladší kategorie)

Výhercům blahopřejeme a všem partnerům, učitelům, soutěžícím a organizátorům děkujeme.

Za kolektiv katedry Mgr. Michal Mrázek (vedoucí technické soutěže).


Ročník 2018

V letošním roce vyhlásila Katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci již IV. ročník technické soutěže, jež byla zaměřena pro žáky, kteří projevují tvůrčí technické dovednosti. Do soutěže se přihlásilo 105 žáků z 19 základních škol Olomouckého kraje. Do finálového kola se probojovalo 18 žáků (z toho 5 žáků ml. kategorie a 13 žáků st. kategorie). Technickým úkolem pro finalisty bylo navrhnout a zhotovit model mostní konstrukce přes řeku. Výsledky byly překvapivé, neboť se ukázalo, že i dívky jsou schopné konkurovat chlapcům, což se projevilo ve výsledném hodnocení poroty, která rozhodla takto.

UmístěníJméno a příjmeníTř. Škola
1Šmoldasová Sabina7ZŠ Jungmannova, Litovel
2Krčová Markéta6ZŠ a G Konice
3Mlčoch Petr7Masarykova ZŠ a MŠ, Nezamyslice
1Růžička Tomáš9Svisle 13, Přerov
2Dzurik Michal8ZŠ Zábřeh
3Friedlová Sára9ZŠ Mohelnice

Výhercům blahopřejeme a všem, kteří se soutěže zúčastnili přejeme, aby i v příštím ročníku technické soutěže měli dost odvahy, mnoho nápadů a velký tvořivý potenciál.

Za kolektiv Katedry Mgr. Luděk Kvapil, Ph.D. (vedoucí technické soutěže).


Ročník 2017

Již třetím rokem byla Katedrou technické a informační výchovy realizovaná Technická soutěž, zaměřená na tvůrčí technickou dovednost žáků ZŠ Olomouckého kraje. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, primátor Statutárního města Olomouc, doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., rektor UP Olomouc Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. a děkan Pedagogické fakulty UP, doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr. Ing-Paed. Technická soutěž i v roce 2017 sklidila velmi pozitivní ohlas.