Aktuality

Termín pro podávání přihlášek ke studiu prodloužen do 15. 3. 2019!

Vycházíme vám vstříc! Píšete nám, že jste se nestihli ke studiu VŠ přihlásit. Nevadí, můžete tak učinit až do 15. 3. 2019. 

Přinášíme zcela nově koncipované studijní programy zaměřené na učitelství techniky (dříve technická výchova, dnes užíváno i označení polytechnické vzdělávání) a informatiky, které Vás nově připraví na to, abyste v budoucnu uměli realizovat výuku zábavnou a hravou formou. 

Klikni zde a zvol si např. kombinaci "Technika a praktické činnosti se zaměřením na vzdělávání" a "Informační technologie se zaměřením na vzdělávání".

A je úplně jedno, že jsi holka nebo jsi nyní studovala obchodku či zdravku. Vše tě od základu naučíme! S námi se v budoucnu UPlatníš! Pokud máš kámoše či kámošku ve třídě, tak mu o nás řekni, můžete studovat společně. ;-) 

Hravé programování a robotické stavebnice pro ZŠ

V kurzu pro učitele se prakticky seznámíte s různými roboty a programovatelnými stavebnicemi, které lze využít ve výuce na ZŠ, a to nejen v hodinách informatiky. Kromě toho budou představeny i jiné hravé způsoby, jak učit programování. 

Kdy: 30. 5. a 6. 6. 2019 (jeden kurz = účast na obou termínech)

Kde: Katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty UP 

Více informací zde

Technologie jsou věda i zábava – staň se doktorandem

Přijměte naše pozvání na akci v rámci dne otevřených dveří doktorských studiích s název Technologie jsou věda i zábava – staň se doktorandem. Rádi bychom Vám touto cestou přiblížili doktorské studium Didaktika informatiky na naší fakultě, seznámili Vás s obsahem přijímacích zkoušek, ale také s pracovním životem studentů doktorského stupně a budoucích nositelů titulu Ph.D.

Během setkání vás přivítá garant doktorského programu doc. PhDr. Miroslav Chráska, Ph.D., katedru představí její vedoucí doc. PhDr. PaedDr. Jiří Dostál, Ph.D., spolupráci školitele s doktorandy představí jednotliví školitelé působící na katedře a samozřejmě zde uvítáme doktorandy, kteří shrnou náplň studia - typy a způsob zkoušek na doktorském studiu, účast na tuzemských i zahraničních konferencích, zapojení se do řešení grantových soutěží a rozvojových projektů, možnosti výjezdu do zahraničí (Erasmus, letní školy), náročnost disertační práce atd.

Akce Technologie jsou věda i zábava – staň se doktorandem není určena pouze pro zájemce o tento typ studia, ale pro všechny, kteří chtějí pochopit náplň, náročnost, strasti i slasti doktorského studia. Přijďte na nevšední akci zažít všední den doktorandů, se kterými se dennodenně potkáváte ve výuce.

Kdy: 19. března 2019 ve 14.00 h.

Kde: V místnosti P4 (budova fakulty: Žižkovo nám. 5, Olomouc)

Informační leták ke stažení zde

TechnoChallenge

Katedra technické a informační výchovy vyhlašuje již 5. ročník technické soutěže pro žáky základních škol - TechnoChallenge. Do soutěže se mohou hlásit žáci 6. – 9. tříd z celé České republiky. Zveme tímto všechny žáky, kteří našli zalíbení v technických a tvůrčích dovednostech, k účasti v této jedinečné soutěži. Máte neotřelé, originální a inspirativní nápady? Rádi něco tvoříte a vytváříte z různých materiálů? Nebojíte se vzít do rukou různé nástroje či nářadí a trochu se u práce i umazat? Naše soutěž je tu právě pro Vás. Přihlaste se a ukažte své umění světu.

Více informací o soutěži naleznete zde

Podporujeme polytechnické vzdělávání. Těšíme se na vaši účast!

Jsme jiní, jsme lepší! Tolik praxe zažiješ jen u nás!

Studium má připravit na život, a ne být jen o biflování teorie. Ta je také důležitá, ale bez praxe je odtržená od reality. Co se u nás naučíš, ihned můžeš prakticky vyzkoušet. A nudit se nebudeš, to ti garantujeme. Užiješ si spoustu zábavy! Studují u nás studenti z celé republiky a moc dobře ví proč. Přijet do Olomouce se vyplatí, jelikož studuješ jen jednou v životě. 

Přijď na den otevřených dveří a uvidíš, že k nám podáš přihlášku! Anebo ji podej rovnou zde. Na nic nečekej!  

Televizní reportáž ke shlédnutí zde

Konference Trendy ve vzdělávání 2019

Termín konání: 15. 5. - 17. 5. 2019

Místo konání: Wellness hotel Diana, Termální lázně Velké Losiny

Zaměření konference:

  • Učitel jako iniciátor změn ve vzdělávání a reflexe inovačního úsilí.
  • Změny vyvolané vnějšími činiteli a jejich důsledky ve vazbě na výkon profese učitele.
  • Digitalizace ekonomiky a společnosti jako výzva k proměnám vzdělávání.
  • Inovace ve vzdělávání napříč obory - podněty pro pedagogickou teorii i praxí.

Více informací ke stažení zde CZ

Bližší informace a pokyny (šablona příspěvku apod.) zde

Revize RVP - jak se bude vyučovat technika na ZŠ od roku 2020?

Možná jste slyšeli, že vzdělávání v České republice čekají od roku 2020 velké změny. Probíhají tzv. Revize rámcových vzdělávacích programů, které upravují to, čemu se na školách učí. Naše katedra, jako lídr v přípravě učitelů techniky (dříve technická výchova, dnes užíváno i označení polytechnické vzdělávání), se aktivně podílí na změně pojetí technického vzdělávání v celé ČR a zpracovala tzv. podkladovou studii, která je výchozím dokumentem pro veřejnou diskusi. 
Studii vč. posudků naleznete zde

Vychází publikace Počítačové hry a jejich místo v životě člověka

Bezmála 5 let se akademický pracovník Katedry technické a informační výchovy Jaromír Basler věnuje problematice počítačových her v životě člověka, a právě v těchto dnech vychází jeho ucelená publikace „Počítačové hry a jejich místo v životě člověka“, na níž se podílel i kolega Michal Mrázek. Odborná publikace mapuje aktuální stav poznání v této oblasti a shrnuje výsledky výzkumné studie v průběhu let 2016 a 2018. Struktura publikace je konstituována tak, aby čtenáři poskytla ucelený vhled do problematiky počítačových her se zaměřením zejména na pozitivní a negativní působení počítačových her na člověka. Mimo jiné publikace upozorňuje na problematiku závislosti na počítačových hrách a rizika agresivního chování v souvislosti s hraním počítačových her.

V případě zájmu je monografie dostupná v tištěné i elektronické podobě na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého a brzy také na Google Books a Flexibooks.