Mgr. Jakub Dosoudil

Jmenuji se Mgr. Jakub Dosoudil a jsem absolventem čtyřletého magisterského studijního programu Učitelství základních škol 2. stupně se zaměřením na Matematiku a Technickou a informační výchovu. Tento obor jsem na Univerzitě Palackého absolvoval v letech 2005 až 2009 a vzpomínám na své studium jen v tom nejlepším. Nejen katedra matematiky, ale také katedra technické a informační výchovy byla místem, které jsem rád navštěvoval a kde jsem našel spoustu nových přátel a známých, kteří mi vždy pomohli, když to bylo třeba, nejen ve studiu. Nejlépe vzpomínám na semináře programování, tvorby webových stránek a konstrukčních stavebnic, které mi otevřely oči v dnešní technické době a pomohly pochopit chod mnoha procesů jak v systému vzdělávání, tak i v průmyslu a ve společnosti takové.

I když náhoda a život přispěl tomu, že jsem ve vzdělávacím procesu nezůstal, vzdělání na UPOL mi přineslo hodně možností pro dobrý začátek pracovní kariéry. Po dvou letech práce v administrativě a koordinace vzdělávacích akcí financovaných přes evropské fondy, jsme se s přítelkyní v roce 2012 přestěhovali do Německa, jelikož si zde našla novou příležitost, jak obohatit svoje pracovní zkušenosti. I když měla být tato stáž pouze roční, nakonec jsme zde zůstali až do dnešní doby. Vzhledem k tenkrát mé ne úplně dokonalé úrovni cizího jazyka, jsem začal pracovat v Čechách, ve firmě LINTECH, která se zabývá výrobou a prodejem laserových zařízení pro popis, svařování, řezání i vrtání různých materiálů, strojů na ražbu a popis výrobků a také jednotlivých razníků a razidel. Dalším portfoliem jsou služby spojené s těmito stroji a výrobky, tzn. všechny tyto aplikace jsme schopni dodat i na zakázku, od kusového laserového popisu automotive součástí, po výrobu nestandardních razníků pro ražbu sériových čísel. V této firmě jsem tři a půl roku pracoval jako technický poradce a prodejce těchto technologií. Denně jsem vedl jednání s našimi zákazníky, zkoumal možnosti opracování jejich výrobků našimi stroji, navrhoval strojní řešení aplikací, testoval s kolegy vzorky a často vyjížděl do terénu i na zahraniční cesty. Nyní vzhledem k potřebám rodiny pracuji jako marketingový specialista a snažím se své znalosti a zkušenosti z branže použít ve webovém rozhraní a co nejlépe tak propagovat naši firmu. Dělám to vše s plným nasazením a odhodláním, ovšem do takové míry, aby mi zbyl čas i energie se věnovat rodině, krásné přítelkyni a našemu chytrému, šikovnému téměř dvouletému synovi Tomáškovi. 

Mgr. Jaromír Školoudík, Ph.D.

Jmenuji se Jaromír Školoudík a jsem absolventem čtyřletého magisterského studijního programu Učitelství základních škol 2. stupně se zaměřením na Přírodopis, Technickou a informační výchovu. Tento obor jsem na Univerzitě Palackého absolvoval v letech 1999 až 2003 a následně jsem přešel do doktorského studijního programu oboru pedagogika, jež jsem studoval v letech 2003-2008. V rámci obou studijních programů jsem poznal spousty kamarádů, kolegů nejen v rámci katedry technické a informační výchovy na alma mater, ale v rámci doktorského studia v celé ČR i v zahraničí. Z těchto kontaktů čerpám dosud a hlavně spolupráce s polskými partnery mne obohatila natolik, že od roku 2008 jsem byl autorem a projektovým manažerem cca 20 projektů CZ-PL spolupráce v rámci MAS Moravská brána.  Nejraději vzpomínám na semináře a přednášky v rámci doktorského studia, kdy jsem se aktivně setkával a spolupracoval s předními odborníky všech možných pedagogických, psychologických a sociálních oborů v rámci ČR.

I když jsem po ukončení studia nezůstal na UPOL, tak i ve vzdělávacím procesu jsem s alma mater aktivně spolupracoval a navíc nyní ve vedoucí funkci je naše základní škola ZŠ Přerov, Želatovská školou fakultní a já osobně mohl v rámci výuky obohatit spousty studentů a budoucích kolegů. Navíc do roku 2018 jsem ve škole fungoval jako správce sítě a velice jsem využil a přivítal poznatky, které ve mně zanechalo magisterské studium.

Nyní navíc působím jako radní ve své domovské obci a v rámci komunální politiky se setkávám se starosty a řediteli venkovských škol a mohu jim aktivně pomoci v realizaci projektů, aktivit a vzdělávacích potřeb škol. Mým koníčkem je dechová hudby, zde působím jako kapelník a trumpetista souboru Moravská Veselka.

Jsem 13let ženatý, mam dva zdravé kluky Daniela a Michaela a doufám, že půjdou v mých šlépějích.

Mgr. Petr Vitásek

Jmenuji se Petr Vitásek a jsem absolventem čtyřletého magisterského studijního programu Učitelství základních škol 2. stupně se zaměřením na Přírodopis, Technickou a informační výchovu. Tento obor jsem na Univerzitě Palackého absolvoval v letech 2000 až 2004. Po skončení studia jsem začal učit na menší základní škole v Tatenici, kde pracuji i dnes. Samotné studium mne přivedlo nejen k práci učitele, zájmu o biologii, vztahu k technickým věcem, ale i k programování a správě IT. V posledních letech se mi podařilo napsat a uvést vlastní výukový program pro ZŠ: Botanika – Zelená příroda – Vyšší rostliny, který disponuje inovativními prvky a reálným potřebám učitele.

V roce 2011 jsem absolvoval specializační studium pro koordinátory EVVO ve středisku ekologické výchovy Sluňákov v Horce nad Moravou. Získané poznatky se snažím realizovat do praxe a oživit tak hodiny přírodopisu. V roce 2016 jsem vystudoval obor „Technická a informační výchova – učitelství pro SŠ" v programu CCV PdF UP v Olomouci. Bude-li příležitost, rád se časem přesunu ve své práci na střední školu, abych zúročil a vyzkoušel nabité vědomosti v této oblasti.

V současné době se navíc věnuji podpoře technického vzdělávání na ZŠ. Za tímto účelem se mi podařilo spustit tematický web který by měl pomoci začínajícím a neaprobovaným učitelům v jejich nelehké práci. Jak se to daří, to mohou posoudit učitelé a návštěvníci stránek sami. Na svoji alma mater vzpomínám velmi rád, poznal jsem zde mnoho zajímavých lidí, kolegů a přátel. Z osobního života nesmím zapomenout uvést, že se rád věnuji 8letému synovi a snažím se dělat vše proto, aby ho „nepohltily“ digitální technologie. :-) Rád cestuji, sportuji, čtu, vzdělávám se a poznávám nové lidi, kteří mne mohou obohatit svými nápady a myšlenkami.

Přeji všem současným a budoucím studentům, aby se jim na PdF UP v OL líbilo a dosáhli v životě velkých úspěchů!