Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy
Navazující magisterský studijní program Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy je zaměřen na získání obecných i specifických znalostí a dovedností vztahujících se k problematice odborných zdravotnických předmětů na středních a vyšších zdravotnických školách a schopností didaktického využití těchto znalostí v pedagogickém procesu. Studijní program navazuje na bakalářské studium programů: Všeobecné ošetřovatelství, Pediatrické ošetřovatelství, Porodní asistence nebo Zdravotnické záchranářství a jejich ekvivalentů jako jsou např. Všeobecná sestra, Ošetřovatelství, Porodní asistentka, Dětská sestra.
Garant studijního programu – doc. PhDr. Jana Marečková, Ph.D.
tel.: 585 635 520
e-mail: jana.mareckova@upol.cz
Koordinátor studijního programu – PhDr. Hana Heiderová, Ph.D.
tel.: 585 635 505
e-mail: hana.heiderova@upol.cz
Informace pro uchazeče o studium
Zásadní podmínkou k přijetí je již získaná odborná způsobilost uchazeče k výkonu povolání: všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka nebo zdravotnický záchranář. O studium se proto mohou ucházet absolventi bakalářského studijního programu Všeobecné ošetřovatelství, Pediatrické ošetřovatelství, Porodní asistence nebo Zdravotnické záchranářství a jejich ekvivalentů jako jsou např. Všeobecná sestra, Ošetřovatelství, Porodní asistentka, Dětská sestra. O studium se taktéž mohou ucházet absolventi příbuzných bakalářských programů, ale pouze za podmínky, že získali způsobilost k výkonu povolání všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka nebo zdravotnický záchranář v návaznosti na platnou legislativu pro vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků. Může se jednat například o uchazeče s absolutoriem Vyšší odborné školy zdravotnické a příbuzného bakalářského studijního programu. Tato možnost bude posouzena tehdy, když uchazeč doloží splnění podmínky odborné způsobilosti k výkonu povolání, jak je uvedeno výše, dále profil absolventa příbuzného bakalářského studijního programu, strukturu studijních předmětů a zaměření státní závěrečné zkoušky. Ke studiu budou přijímáni pouze uchazeči, kteří v době zápisu ke studiu (srpen 2024) splní zákonnou podmínku absolutoria předchozího stupně studia (předloží při zápisu ke studiu doklad o absolvování předchozího stupně studia - úředně ověřenou kopii diplomu získaného v rámci bakalářského studia). Uchazeč, který nedoloží doklad o svém předchozím studiu, nemůže být přijat ke studiu na PdF UP v Olomouci.
Profil absolventa
Absolvent získá kompetence pro výuku odborných předmětů vzdělávacích oblastí: Ošetřovatelství a ošetřování nemocných, Základy pro poskytování ošetřovatelské péče a Vzdělávání pro zdraví. Tj. odborných předmětů: ošetřovatelství, ošetřování nemocných a ošetřovatelská péče u nemocných (na odděleních interním, chirurgickém a ortopedickém, neurologickém, gynekologicko-porodnickém, dětském, v péči o seniory a v terminálním stádiu nemoci atd.), dále předmětů: somatologie, podpory zdraví a prevence nemocí. Po ukončení studia bude absolvent schopen: - prokázat široké znalosti odborných předmětů, tj. somatologie, ošetřovatelství a zdravotnické prevence; - transformovat, integrovat a implementovat poznatky z aprobačních předmětů do výchovně vzdělávacího procesu; - vyučovat ošetřovatelské postupy 2 v péči o klienty v různých věkových kategoriích; - objasnit organizaci a řízení zdravotnictví a systém poskytování zdravotní péče; - vyučovat individuální přístup k nemocným s ohledem na jejich osobnost, věk, potřeby, sociokulturní a jiné zvláštnosti; - plánovat výuku s ohledem na cíle výuky a individuální možnosti žáků; - zvolit adekvátní výukové metody, organizační formy výuky a didaktické prostředky.
Uplatnitelnost absolventa
Absolvent může působit jako učitel odborných předmětů na středních a vyšších zdravotnických školách, jako učitel ošetřovatelských předmětů na lékařských či zdravotně sociálních fakultách v bakalářských, popřípadě i v navazujících magisterských studijních programech nebo výuce ošetřovatelských předmětů pro studenty lékařství. Dále se může uplatnit na všech středních a vyšších odborných školách se zdravotním nebo sociálně zdravotním profilem jako vyučující zdravotnických předmětů a v doškolovacích institutech pro zdravotnické pracovníky v nelékařských profesích.
Příjímací řízení
Veškeré informace k příjímacímu řízení naleznete na webových stránkách fakulty a na portále www.studuj.upol.cz
Informace o výsledcích loňského příjímací řízení, včetně vzorových testů jsou dostupné
zde!
Přejeme všem uchazečům hodně štěstí u příjímacího řízení. .
Odborná pedagogická praxe
Odborné pedagogické praxe UOPZŠ
Student v rámci studia absolvuje 3 odborné pedagogické praxe:
- Souvislá pedagogická praxe 1 - 1. ročník/LS – v rozsahu 21 hodin,
- Souvislá pedagogická praxe 2 - 2. ročník/ZS- v rozsahu 21 hodin,
- Pedagogická náslechová praxe ve zdravotnickém zařízení - 2. ročník/LS- v rozsahu 54 hodin.
Rozsah hodin je stejný pro studenty denního i kombinovaného studia. Student si SZŠ, kde bude praktikovat, vybírá sám a může praxi absolvovat v místě svého bydliště.
Bližší informace k odborným praxím naleznete na: www.pdf.upol.cz/studenti/bc-a-mgr/praxe/
Okruhy ke státním závěrečným zkouškám
Okruhy platné pro studenty, kteří začali studium po akademickém roce 2019/2020:
KAZ/SDOS@ – Ošetřovatelství s didaktikou ošetřovatelství
KAZ/SDSO@ – Somatologie s didaktikou somatologie
KAZ/SDZP@ – Zdravotnická prevence s didaktikou podpory zdraví
Okruhy UPSS k SZZ z učitelské způsobilosti (pro AR 2020-2021)
Další informace naleznete na webu Ústavu pedagogiky a sociálních studií (ÚPSS)