Studijní normy a předpisy
Na této stránce najdete přehled základních právních předpisů, které Vás budou provázet v průběhu celého studia. Veškeré normy a předpisy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého jsou zveřejněny na úřední desce fakulty, celouniverzitní normy je možné prohlédnout na stránkách Univerzity Palackého v Olomouci .
Ve vlastním zájmu si jako první nastudujte zejména Studijní a zkušební řád Univerzity Palackého v Olomouci, který upravuje Vaše práva a povinnosti v průběhu celého studia.
Na tuto vnitřní normu navazuje vnitřní předpis Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci k provedení Studijního a zkušebního řádu Univerzity Palackého v Olomouci, který upravuje některá ustanovení Studijního a zkušebního řádu UP, jako například předměty, které si v průběhu studia můžete zapsat pouze jedenkrát.
Abyste něco nezameškali, je potřeba znát důležité termíny, které naleznete v Harmonogramu akademického roku, jako např. termín začátku výuky, zápisu předmětů, termíny pro splnění studijních povinností apod.
Zákon o vysokých školách
Zákon o vysokých školách je základní právní dokument pro fungování vysokých škol v České republice. Definuje úlohu vysokých škol, popisuje základní typy vzdělávací činnosti, akademické svobody a akademická práva. Mimo jiné určuje, jaké orgány má veřejná vysoká škola mít, a jaké mají plnit funkce. Pojednává o vnitřních předpisech, pravidlech rozpočtu a hospodaření a dalších povinnostech. Definuje také pravidla studia na vysoké škole a přijímání ke studiu, ale také práva a povinnosti studentů a akademických pracovníků. Práva a povinnosti studentů upravují § 62 a 63 zákona. Důsledky porušení povinností studenta jsou upraveny v § 64 až § 69 zákona.
Studijní a zkušební řád Univerzity Palackého v Olomouci
Studijní a zkušební řád stanoví pravidla studia ve studijních programech akreditovaných na UP, práva a povinnosti studentů UP, včetně přezkumného řízení. Řád je závazný pro UP, její součásti, studenty, všechny akademické pracovníky a pracovníky zajišťující administrativu studia.
Vnitřní předpis Pedagogické fakulty k provedení Studijního a zkušebního řádu
Tento vnitřní předpis je vydán k provedení některých ustanovení Studijního a zkušebního řádu Univerzity Palackého v Olomouci. Upravuje a specifikuje např. způsob zápisu předmětů, odepisování předmětů, uznávání zápočtů, kolokvií a zkoušek apod.
Harmonogram akademického roku
Harmonogram akademického roku obsahuje veškeré důležité termíny v rámci daného akademického roku, např. termín začátku výuky, zápisu předmětů, termíny pro splnění studijních povinností, termíny pro podání přihlášky ke státním závěrečným zkouškám apod.
Státní závěrečné zkoušky
K realizaci státních závěrečných zkoušek v bakalářských, magisterských a navazujících magisterských studijních programech na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci je vydána vnitřní norma Státní závěrečné zkoušky na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
Norma stanoví specifikaci podmínek organizace konání státních závěrečných zkoušek na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, složení komisí a hodnocení.
Kvalifikační práce
Vnitřní norma Kvalifikační práce na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci upravuje podmínky vedení a proces zadávání témat bakalářských, diplomových, rigorózních a disertačních prací na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, podobu a podmínky pro jejich vypracovávání včetně způsobu odevzdání a obhajoby.
Individuální studijní plán
Individuální studijní plán (dále jen ISP) je závazným dokumentem upravujícím zvláštní formu studia, která vychází vstříc individuálním potřebám studenta, a přitom pro něj zachovává rovné podmínky s ostatními studenty. ISP zohledňuje specifika situace daného studenta a spočívá zejména ve vymezení individuálních podmínek ukončení příslušného předmětu studijního programu včetně případného umožnění vyšší míry absence na povinných formách výuky.
Pravidla pro podávání a zpracování elektronické žádosti o uznání předmětů
Tato vnitřní norma stanovuje základní zásady a pravidla elektronického procesu zpracování a vyhodnocení žádostí o uznávání předmětů prostřednictvím studijního informačního systému STAG na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, a to v rámci prezenční i kombinované formy studia bakalářských a magisterských studijních programů.
V článku 1 bodu 7 této normy je zveřejněn odkaz na stručný návod, jak postupovat při vyplňování žádosti o uznání předmětu.
Disciplinární řád
Disciplinární řád pro studenty Univerzity Palackého v Olomouci upravuje pravidla projednávání disciplinárních přestupků studentů UP, ukládání sankcí a přezkoumání rozhodnutí v disciplinárním řízení. Řád také popisuje pravidla pro zřízení a fungování disciplinárních komisí.
Stipendijní řád Pedagogické fakulty
Stipendijní řád Pedagogické fakulty UP (včetně novely) upravuje poskytování stipendií studentům fakulty, popisuje řízení o přiznání stipendia, rozhodnutí o jejich přidělení a způsobu jejich doručení. Stanovuje rovněž podmínky odnětí stipendia a přezkumného řízení.
Stipendijní řád Pedagogické fakulty řeší zejména prospěchová a mimořádná stipendia a možnosti jejich přiznání. Stipendijní řád UP dále upravuje sociální a ubytovací stipendia.
Organizace studia v kreditovém systému na Univerzitě Palackého v Olomouci
Kredity jsou body vyjadřující význam daného předmětu pro studijní obor a míru zátěže studenta v daném předmětu. Každému předmětu je proto přiřazen určitý počet kreditů, které student získá, jakmile příslušný předmět absolvuje, tj. vykoná zkoušku, kolokvium nebo zápočet. Klasifikace zkoušky neovlivňuje počet získaných kreditů. Podstata kreditového systému spočívá v oceňování povinných předmětů (kategorie „A“), povinně volitelných předmětů (kategorie „B“) a volitelných předmětů (kategorie „C“) body – kredity. Kredity se získávají za absolvování předmětu, tj. ukončením předmětu stanoveným způsobem daným studijním plánem pro příslušný akademický rok. Počty kreditů jsou uvedeny v Seznamu přednášek. Pravidla kreditového systému jsou dána Studijním a zkušebním řádem a Organizací studia v kreditovém systému na Univerzitě Palackého v Olomouci.