Na pedagogické fakultě vznikl online videokurz E-Bezpečí pro rodiče

Repro: Žurnál UP
středa 6. květen 2020, 8:00 – Text: (red)

Z důvodů nouzového stavu a uzavření škol pozastavil projekt E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého velkou část svých vzdělávacích aktivit. Karanténní opatření však zásadním způsobem podnítila kreativitu projektového týmu a během necelých dvou týdnů vznikl unikátní online videokurz zaměřený především na rodiče, ale i pedagogy a další zájemce, kteří si chtějí tuto formu vzdělávání vyzkoušet. Kurz již nyní využívá 150 rodičů z celé ČR a jejich počet každým dnem narůstá.

„Již v minulosti jsme pro studenty naší fakulty natáčeli videopřednášky orientované na nejrůznější témata, včetně těch, které jsou spojené s online bezpečností. Nyní tedy stačilo vymyslet, jak náš obsah přetavit v něco, co bude zajímavé, atraktivní a bude to online – tím pádem dostupné kdykoli a odkudkoli,“ řekl Kamil Kopecký z Centra PRVoK PdF UP, garant a tvůrce kurzu. Dodal, že už na počátku tým E-Bezpečí odmítl zastaralý přístup e-learningového vzdělávání postavený na takzvaném distančním textu či distančních oporách. „Naším cílem bylo vytvořit takový program, který může sledovat či poslouchat maminka při vaření, tatínek při umývání nádobí nebo si přednášky může spustit třeba i student ve vlaku či v autobusu,“ doplnil.  

Kurz vznikl v karanténních podmínkách domácího natáčení. „Vzniklo šest vzájemně propojených videopřednášek, které na sebe logicky navazují. Lze je však sledovat i nezávisle. V tuto chvíli přednášky tvoří téměř čtyři hodiny zajímavého obsahu, který se věnuje tomu, co české děti na internetu dělají, bezpečnostním aplikacím pro rodiče, rizikovým výzvám v online prostředí, kybernetické šikaně, kybergroomingu a online predátorům či sextingu – rizikovému sdílení intimních materiálů. Postupně budeme témata rozšiřovat,“ uvedl Kamil Kopecký.

Vzdělávací kurz je kromě toho doplněný o nejčastější otázky a odpovědi (FAQ). Rodiče se například ptají na to, jak dítěti zabezpečit mobilní telefon či počítač nebo například kolik času by jejich dítě mělo trávit před obrazovkou displeje či jak mají reagovat, když se na ně dítě obrátí s prosbou o pomoc. Současně je propojen s online poradnou projektu E-Bezpečí, jež funguje nepřetržitě i v době nouzového stavu a na kterou se rodiče často v rizikových situacích obracejí.

„Během března a dubna zachytila Poradna E-Bezpečí 82 případů, ve kterých se terčem kybernetického útoku v online světě stalo dítě či dospělý,“ uvedl René Szotkowski z Ústavu pedagogiky a sociálních studií PdF UP, jeden z poradců E-Bezpečí.  Podle něj v řadě případů kontaktují Poradnu E-Bezpečí přímo rodiče, kteří například zachytili podezřelou komunikaci jejich dítěte, jež přerostla ve vzájemnou výměnu intimních materiálů. „Pravidelně nám také rodiče hlásí, že je jejich dítě terčem různých forem kyberšikany, či přímo online vydírání. Společně s policisty, psychology a dalšími experty pak hledáme cesty, jak oběti pomoci,“ dodal.

Online videokurz využívá v tuto chvíli více než 150 rodičů z celé ČR, aktivně se zapojují jak jednotlivé školy, tak i místní akční plány (MAPy) a také soukromé firmy. Tým E-Bezpečí ve spolupráci s Policií ČR bude na tento kurz navazovat tematicky orientovanými streamy v prostředí YouTube. 

Projekt E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého se zaměřuje na výzkum, intervenci a především pak na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a prevence rizikového chování v online prostředí.

Podrobnosti a ukázky naleznete ZDE.

Zpět