Nenásledujte slepě autority, říká student Alexander Ivanov, jeden z protagonistů nového videa fakulty

Foto: Svatopluk Klesnil
Úterý 29. červen 2021, 15:17 – Text: Petra Šobáňová

Nové video pedagogické fakulty představuje tvorbu a bakalářské práce studentek a studentů katedry výtvarné výchovy. Ponořte se do světa jejich imaginace a výtvarných metafor a budete překvapeni hloubkou, s jakou mladí lidé reflektují svět, nebo intimitou a intenzitou zvolených témat.

Z iniciativy pedagoga a sochaře Roberta Bučka, vzniklo na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci video, jež dokumentuje několik praktických bakalářských prací. Ty mají formu zajímavých uměleckých děl pokrývajících jak klasické, tak i ryze současné umělecké formy a obsahy.

Dokumentární video představuje kromě děl i výpovědi samotných autorek a autorů, kteří nabízejí divákovi vhled do kontextů své tvorby a uvažování. Video vytvořili doktorandi KVV PdF UP David Bartoš a Robin Michenka pod hlavičkou jejich společného tvůrčího projektu Nakamerô. Ve videu vystupují studentky a studenti bakalářského studijního programu výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání Kateřina Večeřová, Alexander Ivanov, Aneta Pastrňáková, Eva Machalová, Karolína Zelená, Kateřina Janišová, Terezie Tomková, Matěj Komínek, Kamil Mráz a Radka Částková.

Práce představené ve videu jsou sice jen malým vzorkem, ale i tak umožňují divákům nahlédnout do světa imaginace a výtvarných metafor, jež se vyznačují hloubkou a intenzitou, s jakou tito mladí, kreativní lidé reflektují svět. Na projektech je příznačná také intimita a naléhavost zvolených témat, jež vycházejí přímo z vnitřního světa studentek a studentů.

Více o pracích jednotlivých tvůrkyň a tvůrců se dozvíte v článku na portálu Učitel21.

Samotné video z dílny Nakamerô si můžete přehrát zde.