Prohlášení děkana PdF UP Vojtecha Regece k neetickému chování na fakultě

Čtvrtek 9. únor 2023, 19:15

Vážené studentky, vážení studenti, vážené kolegyně, vážení kolegové,

v současnosti jsou ve veřejném prostoru diskutovány případy týkající se neetického jednání některých akademických pracovníků. V této souvislosti bylo vedení fakulty dotazováno na situace, které byly v uplynulém období řešeny na naší fakultě.

Proto se dnes k Vám obracím se závažným sdělením, jež se mi nepíše lehce, ale domnívám se, že musí být komunikováno.

Vedení fakulty obdrželo ve druhé polovině roku 2022 písemné podněty studentek/studentů a zaměstnankyň/zaměstnanců, obsahující informace o nevhodném chování vedoucího pracovníka jednoho z pracovišť fakulty. Při důsledném respektování práv oznamovatelů byly za účasti zástupců Akademického senátu PdF UP výpovědi zaznamenány. Obsahovaly závažné informace dokladující porušení pravidel rovného zacházení, zneužívání mocenské pozice, mimořádně hrubé, sexistické a vulgární vystupování směrem ke studujícím i zaměstnancům. Svědčily rovněž o opakovaných pochybeních souvisejících s povinnostmi akademického pracovníka.

Při následném šetření se ukázalo, že již v minulosti došlo ze strany dotyčného pracovníka k nevhodnému chování vůči zaměstnanci/zaměstnankyni a aktuálně se tedy již jednalo o pokračující a opakovaný model chování. V souladu se svými povinnostmi předalo vedení fakulty tento podnět k projednání Etické komisi rektora UP, která následně jednomyslně konstatovala porušení Etického kodexu UP. Většina popsaného jednání, jež se dotklo důstojnosti oznamovatelů, se však uskutečnila v době, kdy již uplynula lhůta stanovená zákoníkem práce. Proto nebylo možné přistoupit k ukončení pracovního poměru. Dotyčný pracovník však již v současnosti žádnou vedoucí funkci nezastává a jeho působnost v rámci doktorského studijního programu je omezena. Současně byl vyzván, aby důsledně dodržoval pravidla rovného zacházení a etického chování.

V nejbližších dnech se také chci sejít s kolegyněmi a kolegy, kteří proti neetickým praktikám vystoupili, a poděkovat jim za to, že se nebáli hájit svá práva, že jim záleží na sociálním klimatu na naší fakultě a že jim nebylo lhostejné, co se okolo nich děje. „Nechceme, aby se něco podobného dělo také dalším,“ zaznělo v jedné z výpovědí.

Zároveň chci všechny ujistit, že popisované jednání není a nebude na naší fakultě tolerováno. Jsem přesvědčen, že se jednalo o výjimku. Naše fakulta umí a dokáže vytvářet vstřícné a kolegiální prostředí pro studenty i zaměstnance. Společně udělejme vše pro to, aby zde neměly místo jakékoliv projevy nevhodného chování, které jsou nehodné významu a vážnosti akademické půdy.

Také proto jsem již dříve rozhodl o přípravě institutu ochránce práv (ombudsmana) na PdF a ustavil pracovní skupinu, jež se nyní zabývá přípravou vhodného modelu ochrany rovných práv a příležitostí na fakultě. Akademická obec bude mít příležitost se diskuse účastnit.

Nám všem musí záležet na tom, aby se naše práce, studium i mezilidské vztahy odehrávaly v atmosféře vzájemného respektu a porozumění.

S úctou

Vojtech Regec